Консультації
із застосування
законодавства
КІК

Фінансово-правові консультації Замовити консультацію

 

У 2020 році на законодавчому рівні були затверджені  правила для контрольованих іноземних компаній, що набрали чинності у 2021 році. Подія викликала неабиякий інтерес до правових наслідків серед власників закордонного бізнесу.

 

Нагадаємо, що CFC rules в Україні регулюються наступними законами:

 

 

Останнім ЗУ, до речі, було відтерміновано застосування правил КІК до 01.01.2022 року. Відповідно, етап підготовки Вашого бізнесу до CFC rules вже закінчився, і настав час реально діяти, аби уникнути будь-яких порушень законодавства, можливих штрафів та інших фінансових втрат.

 

Основні новели КІК в Україні

 

КІК — будь-яка юридична особа (а також утворення без статусу юридичних осіб, такі як трасти, фонди й т.д.), зареєстрована в іноземній юрисдикції, що перебуває під контролем резидента України. Окрім того, такий резидент повинен:

  • володіти часткою в іноземній компанії у розмірі понад 50% або 10% (50% і більше, якщо така частка належить декільком резидентам);
  • здійснювати фактичний контроль самостійно або ж разом з іншими податковими резидентами України.

Таким чином, на першому етапі Вам потрібно з’ясувати, чи підпадає Ваша компанія під статус КІК, а Ви — під статус контролюючої особи щодо неї. Якщо так, то виникає три обов’язки.

Обов’язки КІК

Подавати повідомлення про набуття/відчуження частки КІК.

Відповідно до проєкту наказу Мінфіну, а також ЗУ 466-IX, резидент України (фізична або юридична особа) за місцем податкового обліку повинні надіслати до контролюючого органу зазначене повідомлення за визначеною формою

 

Термін виконання цього обов’язку — ​60 днів з дня:

  • набуття (початку здійснення фактичного контролю) 
  • або відчуження частки (припинення фактичного контролю) частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи; 
  • початку/закінчення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою.

Подати звітність у 2023 році (за 2022 рік) або ж у 2024 році за два попередні роки.

Сплатити податки зі скоригованого прибутку КІК, відповідно до її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік.

 

Аналізуючи законодавство з регулювання КІК, видається, що при виконанні всіх обов’язків жодних проблем у Вас не виникне. І це дійсно так, адже Ви не порушите букву закону в частині регулювання КІК. Проте для власників іноземного бізнесу насправді це лише «верхівка айсбергу». Далі пояснюємо чому.

 

Якщо структура компанії передбачає правове оформлення за кордоном, а реальна діяльність та її контроль здійснюється з території України, тобто вона набуває статусу КІК, то в дію вступають норми податкового законодавства про постійне представництво та визнання іноземної компанії як податкового резидента України.

Іншими словами, іноземна компанія буде зобов’язана сплачувати український корпоративний податок у розмірі 18%

Особливі ризики є для тих компаній, які мають в Україні штат персоналу, що надає нерезиденту послуги понад 183 дні у будь-якому 12-ти місячному періоді. Іншим ризиковим фактором є і те, що керування іноземною компанією з території України, наприклад, директором також може бути визнано постійним представництвом. Це означає, що іноземна компанія має зареєструватися як платник податків на території України. 

КІК під час воєнного стану в Україні

Доволі часто наші клієнти ставлять нам таке питання: якщо вони не подали повідомлення про заснування КІК або зміни в долях компанії, що відбулися у 2022 році — чи є штрафи під час війського стану? Ми підготували розгорнутий матеріал на базі відповіді ДПС від січня 2023 року. 

Чим грозить визнання ПП в Україні?

  1. Штраф за ведення нерезидентом діяльності без постановки на облік – 100000 гривень та штрафи за неподання звітностей.
  2. Санкції у вигляді донарахування несплачених податків.
  3. У випадку несплати великих сум податку — ​адміністративна і, відповідно, кримінальна відповідальність.

 

Зараз саме час проаналізувати структуру бізнесу, виявити ризики, згідно з новелами податкового законодавства, розробити план зниження цих ризиків та імплементувати у життя для того, щоб Вас бізнес був стабільний та успішний. Будемо раді Вам допомогти.

Все про КІК 2023

Ми надаємо консультацію з КІК з таких питань:

  • Аналіз структури бізнесу клієнта з погляду застосування законодавства про КІК
  • Звітність з КІК — коли, як і що саме потрібно подавати
  • Подання повідомлення про КІК
  • Оподаткування прибутку КІК
  • Варіанти звільнення прибутку від оподаткування КІК в Україні
  • Визначення ризиків визнання постійного представництва та визнання компанії податковим резидентом України
  • Ліквідація контрольованих іноземних компаній

 

Для консультації залиште свій запит через форму нижче, Telegram, Viber, Whatsapp щоб отримати детальну консультацію з питання Контрольованих іноземних компаній (КІК) в Україні

Fin&law статті
Потрібна допомога з цим питанням? Напишіть нам!
Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand