Так, як резиденти України зобовʼязані декларувати всі свої доходи, крім тих, що були вже оподатковані чи не оподатковуються, згідно ПКУ. Команда Finevolution пропонує власний сервіс декларування особистих доходів. Розберемо в деталях, хто має подавати декларацію, які документи потрібні і як саме проходить процес декларування доходів фізичних осіб.
Нагадуємо, що декларація фізособи має подаватися разом зі звітом КІК. Для цього ви можете скористатися сервісом підготовки та подання КІК звітності.
Хто має подавати декларацію про доходи?
Фізична особа має зобовʼязання подавати декларацію, якщо:
- отримав доходи за кордоном;
- має прибуток від оренди;
- успадкував майно від осіб, які не є членами першого та другого ступеня спорідненості;
- має інвестиційний дохід;
- отримував надходження від благодійної діяльності чи підтримки;
- йому було спрощено суму заборгованості за кредитом.
Які доходи та майно підлягають декларуванню?
- доходи, з яких під час нарахування не утримувався податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- доходи від особи, яка не є податковим агентом, зокрема, від здачі в оренду майна, продажу майна, продажу власної сільськогосподарської продукції фізичним особам, тощо;
- спадок чи подарунок від людини, яка не є найближчим родичем;
- продажу інвестиційних активів;
- іноземні доходи;
- додаткове благо, зокрема, пробачений (анульований) борг чи кредит, якщо його сума не перевищує 25% мінімальної річної зарплати на початок звітного року (зараз це 21 300 грн).
Терміни подання декларації про доходи
Платник податків до 1 травня поточного року може подати декларацію про майновий стан і доходи за минулий рік з наступними опціями:
- особисто або через уповноважену особу;
- поштою, з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;
- в електронній формі через електронний кабінет платника податків
До 1 серпня включно треба сплатити податкові зобов’язання.
Документи для оцінки вартості і подання декларації
- Довідки про доходи з місць роботи за кордоном за звітний рік із розбивкою: нарахована зарплата, премії та інші виплати.
Інформація про наявність доходів із джерел, що знаходяться за межами України. Відповідно до наявності, потрібні довідки про:
- інвестиційні прибутки
- дивіденди від іноземних компаній
- зарплата від іноземних компаній
Інформація про всі додаткові доходи фізичної особи
- по дивідендах – квитанція про виплату дивідендів;
- по спадщині – свідоцтво про право на спадщину;
- по продажу об’єктів рухомого/нерухомого майна – договір купівлі-продажу
Інформація про рухоме та нерухоме майно, яке було у власності у звітному році (земельна ділянка, будинок, квартира, садова ділянка, дача, гараж, автомобіль, водний та повітряний транспорт, мотоцикл та інше нерухоме/рухоме майно):
- місцеперебування об’єкта нерухомого майна або марка/модель рухомого майна,
- рік придбання нерухомого майна або рік випуску рухомого майна,
- загальна площа (кв. м),
- частина власності у загальній площі нерухомого майна,
- якщо щось здавалося в оренду, потрібна інформація, які саме об’єкти здавалися в оренду у звітному році
Для здійснення взаємозаліку податків з країнами, з якими укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, фізична особа повинна надати довідку про суму сплаченого податку та збору, а також інформацію про базу чи об’єкт оподаткування від відповідного державного органу країни, де отримувався дохід (прибуток), який підлягав оподаткуванню.
Зазначену довідку необхідно легалізувати в країні, де вона була видана, а також в закордонній дипломатичній установі України, якщо чинні міжнародні договори не передбачають іншого.
Штрафи за неподання декларації
Неподання декларації тягне за собою штраф у розмірі 340 грн. Якщо порушення повторюється протягом року, штраф збільшується до 1020 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання. Окрім цього, якщо неподання декларації спричиняє ухилення від сплати податку, фізична особа може понести фінансову, адміністративну чи кримінальну відповідальність залежно від суми несплачених податків.
Штрафи за несплату податків на незадекларовані доходи
У разі неподання платником податків в установлений термін податкової декларації про майновий стан і доходи (якщо таке подання є обов’язковим), орган контролю на підставі наявної податкової інформації за результатами документальної позапланової перевірки має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податку.
Згідно з пп. 123.1, 123.2, 123.3 ст. 123 Податкового кодексу України, за неподання декларації платнику податків накладається фінансова відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 10%, 25% або 50% від суми донарахованого податкового зобов’язання.
Крім того, застосовується адміністративна відповідальність.
Надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram бот/Viber, WhatsApp чат. Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00.