Наразі у підприємців виникає купа питань щодо складання та подання КІК-звітності. Адже перший звітний етап розпочнеться у 2024 році (за 2022 та 2023 роки), а часу на підготовку та поглиблення у нюанси все менше і менше.
Станом на 25.05.2023, Податковий кодекс України встановлює дві форми звіту про КІК: повну та скорочену форму. Але у випадку прийняття Закону №8137 – скорочена форма звіту буде скасована внаслідок того, що у контролюючої особи буде додатковий рік на подачу звіту.
Хто подає КІК-звіт?
На нашому YouTube-каналі Finevolution вже є декілька відео щодо КІК, і багато користувачів питають: Чи потрібно ФОП подавати такий звіт та повідомлення про КІК.
Продублюємо відповідь і тут: якщо ви ФОП і не маєте відношення саме до компанії (ТОВ і тому подібне закордоном) – КІК вас не стосується.
Але якщо ви власник компанії або маєте частку в іноземній компанії, яка визнається контрольованою, і ви контролююча особа (фізична або юридична) – ви зобов’язані подавати звіт про КІК (незалежно від того – повна форма чи скорочена) разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств.
Скорочена форма звіту для КІК
Скорочена форма звіту подається тоді, коли контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств,
У випадку подання скороченої форми – повну необхідно подати до кінця календарного року.
Звіт про КІК за 2022 та 2023 рік необхідно подати у 2024 році. Але, у разі прийняття Закону №8137 – звіт про КІК за 2023 рік треба буде подати у 2025 році.
Звіт та скорочений Звіт подається щодо кожної контрольованої іноземної компанії та кожним контролером окремо.
Подавати звіт необхідно засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
Які документи подавати разом зі звітом КІК
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.
Зараз у ДПС України ще не має чіткої позиції, які копії слід вважати належним чином завіреними. Деякі представники цього контролюючого органу вважають, що копії необхідно завіряти нотаріально та проставляти апостиль.
Якщо у вас копії документів складені іноземною мовою – ми рекомендуємо їх перекласти одразу, хоча такої вимоги зараз в законодавстві немає. Вона зʼявиться тільки після прийняття Закону №8137. Поки що ПКУ встановлює обовʼязок надати перекладені документи тільки під час перевірки.
Які зміни чекають на КІК у Законопроєкті №8137
Повна форма КІК-звіту
Повна форма Звіту про КІК та порядок її заповнення зазначені у наказі Міністерства фінансів України №254 від 25.08.2022 року.
Вона відрізняється від скороченої, не тільки розміром – складається більш ніж з 30 пунктів. А й складом інформації, яку потрібно надати в цьому звіті.
У повному звіті необхідно вірно визначити, який саме тип контролю, тип та структура володіння КІК відповідає вашому кейсу.
На що звернути увагу у повному КІК-звіті
- Велику увагу необхідно приділити розділу про фінансові результати КІК
Необхідно правильно зазначити: суму доходу, прибутку, суму фактично виплаченого прибутку, середньозважений офіційний курс Національного банку України за звітний (податковий) період та ще багато чого іншого. Графа “Доходи” повинна включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми.
Звісно, треба ще зʼясувати, чи є у вас підстави для звільнення від оподаткування КІК та зазначити це у звіті.
- Перелічити усі операції КІК
Дуже важливий нюанс повного звіту, мабуть, один із найскладніших – необхідно перелічити операції контрольованої іноземної компанії з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Податкового кодексу України.
Штрафи за неподання КІК-звіту
Штрафні санкції за КІК (розраховані на підставі прожиткового мінімуму на 2023 рік, який складає 2589 грн):
- Якщо не подано звіт про КІК – 268 400 грн;
- Якщо звіт поданий не у строк – 2684 грн за кожен календарний день прострочення, але не більше 134 200 грн;
- Невідображення всіх КІК у звіті, а також усіх операцій з країнами з 2-х переліків Кабінету Міністрів – 3% від суми доходу КІК, або 25% скоригованого прибутку, не відображеного у звіті, але не більше ніж 2 684 000 грн;
- Неподання звіту про КІК протягом 30 календарних днів, наступних за граничним строком сплати штрафів – 13 420 грн за кожен день неподання звіту.
Насправді тема КІК переповнена штрафними санкціями неймовірного розміру. Але, якщо підготуватись завчасно, ну, і подати звіт в термін, зазначений законом – ця тема вже не матиме такого темного підґрунтя.
Наша рекомендація – не відкладайте підготовку до звіту на січень 2024 року.
- По-перше, усі податкові команди будуть заброньовані.
- По-друге, ви просто фізично можете не встигнути зібрати усю інформацію та підготувати її під ту форму звітності, яку потребують податкові органи.
- По-третє, ми наполегливо не рекомендуємо готувати КІК-звіт самостійно, тільки якщо ви не податковий юрист чи спеціаліст із міжнародної фінансової звітності.
У разі потреби консультації з питань подачі КІК-звіту чи повідомлення про КІК — звертайтесь до нашої команди, яка вже понад 5 років надає допомогу власникам КІК. Надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram/Viber, WhatsApp. Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00.