yak-rozpochati-biznes-v-polshhi-thumbnail

Як розпочати бізнес в Польщі

Польща - сусід України, з вигідними умовами для бізнесу
Вид на проживання, Податки, Польща, Реєстрація компанії

 

Привабливість бізнесу в Польщі

 

Польща – одна з країн Європи сьогодення, що активно розбудовується та демонструє позитивні показники зростання. Польща входить в перелік країн з найбільш сприятливим кліматом для відкриття та ведення IT бізнесу та інших видів комерційної діяльності.

Одним з аргументів, що підтверджує високі позиції країни – це дані наведені в міжнародному рейтингу сприятливості ведення бізнесу «Doing Business 2019», за якими країна отримала 33-е місце та набрала 76,95% щодо сприятливості ведення бізнесу, випередивши такі країни як: Швейцарія, Нідерланди, Бельгія, що зазвичай вважаються лідерами рейтингів.

 

Згідно з інформацією наданою провідними світовими агенціями на кінець 2018 року, Польща отримала такі оцінки:

  • Fitch „A-” (прогноз — стабільний)
  • Moody’s „A2” (прогноз — стабільний)
  • S&P „A-” (прогноз — стабільний)

До всього вищезазначеного стабільність банківської системи Польщі підкріплюється показниками:

  • 1,6% – низька інфляція (хоча прогнозували – 2,5%)
  • 1,50% облікова ставка рефінансування

Витрати на відкриття та ведення бізнесу в Польщі значно нижче ніж у Франції чи Німеччині, та й платоспроможність вище, ніж у сусідніх країнах.

Переваги ведення бізнесу в Польщі

Цікавий факт, що в Польщі умови ведення бізнесу для резидентів та нерезидентів не відрізняються, а правила прозорі та максимально зрозумілі для всіх суб’єктів господарювання. Тож, давайте розберемо, які саме переваги з огляду на бізнес є в Польщі:

  • легкий та простий спосіб реєстрації компаній
  • реєстрація та відкриття компанії у Польщі, дає право нерезиденту отримати дозвіл на проживання, та вільний доступ в ЄС, без обмеження терміну перебування
  • після 5 років ведення бізнесу, можливо, скористатись правом на отримання польського громадянства
  • велика кількість доступних форм власності/організацій
  • інтуїтивно зрозуміла і проста фіскальна система з мінімальною сумою податків
  • стабільні економічні темпи зростання, що зумовлює стабільність обмінного курсу, що в свою чергу дозволяє стратегічно планування розвиток бізнесу на декілька років вперед
  • відсутність валютного контролю, що сприяє вільному руху коштів
  • відкриті кордони між країнами ЄС
  • закони що регулюють комерційну діяльність не змінюються докорінно та хаотично
  • перевірка державних контролюючих органів, не несе агресивно-конфіскаційного характеру, ніхто не прийде з численними перевірками, до власника працюючого в правовому полі фірми, вимагаючи хабаря

 

Хоча перед підготовкою до відкриття бізнесу в Польщі, потрібно не забувати про потенційні недоліки:

  • необхідність розуміння та інколи знання польської мови
  • наявність бюрократії
  • щомісячне подання звіту (ну цим вже нікого не налякати 🙂 )

Реєстрація бізнесу в Польщі

Будь-який іноземний громадянин, у тому числі громадянин України, може, відкрити та розвивати свій бізнес в Польщі, якщо буде дотримуватись наступних умов:

  • є повнолітньою особою;
  • має паспорт, який не закінчується раніше, ніж 18 місяців на час реєстрації
    має власне бажання вести бізнес-діяльність 🙂

На сьогодні в Польщі іноземним підприємцям, які не є громадянами ЄС, біженцями, власниками Карти Поляка, громадянам держав-членів зони вільної торгівлі або власникам статусу ПОСВІДЧЕННЯ на проживання або ПОСТІЙНЕ місце проживання в цій країні, доступні такі організаційно-правові форми бізнесу:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SP. Z. о. O)
    Товариство з обмеженою відповідальністю (найбільш користується попитом, дозволяє підприємцеві займатись, майже, будь-якою діяльністю, як виключення спеціалізованого бізнесу, що потребує додаткових дозволів – фармацевтика наприклад)
  • spółka komandytowa обмежене партнерство (організатори і партнери колективні власники, а партнери-інвестори, не можуть приймати участь в управлінні компанією, а лише контролювати інвестовані ними кошти)
  • spółka akcyjna це спільне партнерство (всі бізнес активи виражені в акціях і поділені на частини, де кожний акціонер несе відповідає і приймає фінансові ризики за інвестування капіталу)
  • spółka komandytowa-akcyjno обмежене акціонерне партнерство
  • відділення/представництва іноземних компаній у вигляді SP. Z.O.O.

 

В Польщі також існують схожі з нашими організаційні структури Приватний підприємець (ПП) — przedsiębiorca prywatny, однак, ця форма діяльності доступна лише для нерезидентів, що проживають в країні з правовим статусом ПМП, та є резидентами ЄС, або на підставі тимчасового виду на проживання. Згідно з польською законодавчою базою, можливо обрати один вид основної діяльності і до дев’яти додаткових. Тож, обираючи КВЕДИ, врахуйте цю особливість 🙂

Мінімальний розмір статутного капіталу не повинен бути менше 5 тисяч польських злотих (близько 32 тисяч гривень), і кожен засновник може зробити інвестиції в компанію від 50 злотих. Максимальний розмір інвестицій – необмежений.

Тож, якщо у вас є друзі в Польщі, або родичі – за бажанням вони можуть стати одним із засновників та ввести свої символічні 50 злотих 🙂 Ось так!

Порядок реєстрації бізнесу у Польщі

Після того, як підприємець (підприємці) прийняв рішення про початок діяльності та обрав форму власності розпочинається процедура реєстрації бізнесу. Увесь процес реєстрації компанії в Польщі складається з таких кроків:

  1. Обираємо назву на компанії та за стандартом жанру – перевіряємо її на унікальність
  2. Розробляємо статут організації
  3. Виготовляємо печатку компанії та нотаріально завіряємо статут й інші, організаційні документи та реєструємо компанію в державному реєстрі судових рішень, використовуючи один із 3-х способів:
  • подаємо документи особисто через служби «єдиного вікна»
  • подаємо документи за допомоги онлайн-реєстрації юридичної особи на профільному онлайн ресурсі
  • або через довірену особу, але в цьому випадку потрібно нотаріальне завірення

Все 🙂 Зареєстрували. Після реєстрації, бізнесу присвоюється унікальний статистичний ідентифікатор юридичної особи – REGON і компанія переходить на баланс до Головного управління соцстраху.

4. Майже забули! Податкова 🙂 Насправді, то є останній етап реєстрації – це становлення на облік до податкової служби та відкриття банківського рахунку. Плюс, до місцевого податкового органу подається заява про постанову на облік. Як результат – ви повинні отримати на руки аналог нашого ІПН – NIP.

Щодо відкриття рахунку в банку, то робиться це просто та швидко – необхідно лише надати свідоцтво про реєстрацію компанії, завірені копії статуту та документи від представників компанії, які надалі будуть мати доступ до рахунку.

Тепер вже точно все 🙂 Компанія є! Час поговорити про податки.

Податки на бізнес в Польщі

На сьогодні в Польщі встановлено такі розміри податкових ставок:

  • VAT (ПДВ) – ставка визначається в залежності від того, яким видом діяльності займається підприємство.
    В 2019році базова ставка ПДВ становить 23%, знижена ставка – 8% для бізнесу, пов’язаного з харчовими продуктами і медичним обладнанням.
    Ще більш знижена ставка ПДВ 5% діє на підприємницьку діяльність, пов’язану з реалізацією книг й окремих продуктів та 0% (пасажирські перевезення всередині країни і за межами).
  •  базова ставка податку на прибуток юридичних осіб (CIT) становить 19%.

Важлива новина! З січня 2019 року податок CIT (податок на прибуток) знижений до 9% для підприємств у яких валовий дохід в 2018 році і не перевищив 1 200 000 євро.

Також, важлива умова! З податкової суми можуть бути вирахувані до 50% від витрат на придбання новітніх технологій.
Так, це досить дивно, адже ніде не вказано що то за нові технології, може вони мали на увазі не місцевих виробників – анти яблучна компанія?!??))

Податковий період та звітності для сплати ПДВ в Польщі

Коротко й одним реченням. Звіт про ПДВ подається щомісяця в місцеві податкові органи і сплачується в наступному місяці після ПДВ операцій.

Дивіденди на бізнес в Польщі

  • Ставка податку на дивіденди, виплачені нерезиденту Польщі, може становити 19%. Ставка по виплаті відсоткового доходу й роялті становить 20%.
  • Отримані від юридичної особи дивіденди не підлягають оподаткуванню та вважаються чистим прибутком компанії.

Тож, тепер ви офіційно покращили свої знання про можливості відкриття бізнесу в Польщі. Але, якщо вам замало корисного контенту і залишились питання – пишіть нам у формі нижче!

Що обрати - банківський рахунок або платіжну систему?

Бізнесовий all inclusive в ОАЕ

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand