withholding-tax-thumbnail

Withholding tax. Що це, та хто платить?

Withholding tax - що це звір такий?
IT, Закон, Податки

 

Що таке Withholding tax

 

Почувши термін “Withholding tax” – дуже часто можна знайти опис – податок у джерела. Але що це означає зрозумілою для кожного мовою?

Withholding tax – це податок, що виникає у компанії (ось чому у джерела) при виплаті дивідендів, роялті, відсотків громадян інших країн.

Складність Withholding tax полягає у численних правилах регулювання, як на національному, так і на міжнародному рівні.

 

Але при цьому є уніфіковані правила нарахування для оподаткування в будь-якій юрисдикції, а саме:

  • Це податку пасивні доходи – переважно дивіденди, роялті, відсотки;
  • Виникає у разі виплати перерахованих вище доходів нерезиденту

Наприклад, польська компанія виплачує дивіденди українцю, тобто нерезиденту Польщі

  • Обов’язок зі сплати податку лежить на компанії, яка розподіляє пасивні доходи

Наприклад, польська компанія буде податковим агентом для засновника-українця, і сама адмініструє withholding tax

  • Як правило, податок сплачується у двох країнах – там, де виник дохід та в країні резидентства його одержувача. Але в кожній ситуації необхідно окремо вивчати договори про уникнення подвійного оподаткування (Double taxation treaties)!

 

Щоб розібратися в суті податку у джерела, потрібно детальніше вивчити доходи, при виплаті яких він виникає.

 

Які прибутки активують Withholding tax

 

Механізм при якому активується Withholding tax простий, він повинен включати дивіденди, роялті, відсотки “interest”. Нижче ми розглянемо кожен випадок детально, зі зрозумілими прикладами. Почнемо з дивідендів.

 

Дивіденди

 

Згідно з Податковим Кодексом України, дивіденди – це платіж, який здійснюється юридичною особою, у зв’язку з розподілом його прибутку. Його може отримати як фізична особа, так і підприємство.

Виплата дивідендів є найбільш прозорим способом розподілу коштів компанії на особисте користування, нарівні з виплатою заробітної плати.

Приклад із дивідендами

Власник американської IT компанії сплатив усі корпоративні збори, а чистий прибуток хоче вивести на свій особистий рахунок. Але є один нюанс. Якщо ви є нерезидентом країни реєстрації компанії та хочете вивести дивіденди, то вам доведеться сплатити податок у джерела виплати, так званий withholding tax. Причому це потрібно зробити не лише в Америці, а й у країні, де ви є резидентом – та перевірити податкові наслідки отримання доходу за кордоном

Найчастіше іноземний громадянин оподатковується федеральним податком біля джерела доходу США за стандартною фіксованою ставкою 30%. Знижена ставка, включаючи звільнення від податку, може застосовуватись, якщо існує податкова угода між країною проживання іноземного громадянина та США.

Отже, запам’ятаємо правило нарахування Withholding tax при виплаті дивідендів – зазвичай він утримується з платежу, зробленого іноземному громадянину.

 

Що таке Роялті?

 

Ще одним видом пасивного доходу та активатором Withholding tax є роялті. Він нараховується під час використання інтелектуальної власності IT компанії А, IT компанією Б.

Питання виплати роялті особливо актуальне в IT сфері, оскільки, згідно з українським законодавством, комп’ютерна програма прирівнюється до твору (наприклад, п’єси чи пісні).

Як правило, плата за використання програмного продукту або бази даних призводить до роялті за інтелектуальну власність. Але є кілька винятків, наприклад:

коли умови угоди про програмне забезпечення по суті є продажем усіх істотних прав на використання продукту (наприклад, придбаного програмного забезпечення в коробці за ліцензією) – простими словами, купуючи MS Office, ви купуєте коробку, і в такому разі не підпадає під правило оплати роялті.

Якщо копнути вглиб і навести реальний приклад того, як нараховується Withholding tax, то найкраще показати це на прикладі Естонії.

В Естонії Withholding tax при виплаті роялті нерезидентам стягується за загальним правилом за ставкою 10% і більше, виплачуючи роялті в Естонії – ви точно не потрапите під подвійне оподаткування. Естонією було укладено Угоди про уникнення подвійного оподаткування (Double taxation treaties), що передбачають пільгові ставки податку біля джерела при виплаті пасивних доходів (дивідендів, відсотків та роялті), наприклад, з Україною, Польщею, Литвою та іншими країнами.

Відсотки чи інтереси

 

Відсотки або “interest” у міжнародному праві також є різновидом пасивного доходу. У корпоративній сфері вони виплачуються власнику акцій компанії або інвестору, який вніс contribution to capital (внесок у капітал) та оподатковуються з Withholding tax.

Кожна країна самостійно встановлює ставки на виплату пасивних доходів, але при цьому є держави, де з Withholding tax відсутній.

Наприклад, найпопулярнішими юрисдикціями, які не застосовують податок у джерела є Кіпр та ОАЕ. Але нульові ставки податків у цих країнах не скасовують оподаткування пасивних доходів в країні резидентства.

Крім цього, потрібно враховувати правила визначення низькоподаткових юрисдикцій для вашої країни, оскільки ставка податків для вас може значно збільшитися.

Приклади податкових ставок на Withholding tax у світі

 

Польща

Загальний податок у джерела (WHT) при виплаті дивідендів становить 19%.

Ставка податку на прибуток може бути знижена відповідно до конкретних положень застосовної угоди про прибутковий податок або взагалі бути звільненими на підставі Директиви ЄС про материнські дочірні компанії.

Податок сплачується щомісячно до 7 числа кожного місяця за попередній місяць. Звільнення від податків у Польщі недоступне, якщо дивіденди виплачуються з метою уникнення сплати податків, а таке намагаються “провернути” дуже часто 🙂

 

Угорщина

Дивіденди, відсотки та роялті, що сплачуються компаніям-резидентам та нерезидентам, в Угорщині не обкладаються податком у джерела (WHT).

Дивіденди, включаючи авансові дивіденди, що виплачуються фізичним особам, оподатковуються за ставкою 15%. Але важливо пам’ятати, що Угорщина бере участь в Угодах про запобігання подвійному оподаткуванню з певними країнами, що змінює ці правила.

 

Румунія

Податок у джерела у розмірі 5% застосовується до дивідендів, а Withholding tax у розмірі 16% застосовується до роялті, відсотків, комісійних та інших оподатковуваних доходів, що сплачуються румунським податковим резидентом іноземній особі, за умови зменшення або скасування відповідно до застосовної податкової угоди.

Дивіденди, відсотки та роялті можуть бути звільнені від податку біля джерела, якщо вони виплачуються резиденту іншої держави-члена ЄС, за умови, що мінімальні критерії володіння та особливі умови, що належать до правового та фіскального статусу платника та одержувача доходу, будуть однаково дотримуватися.

Висновок

Загалом процес нарахування з holding tax залежить не тільки від виду доходу, на який накладається податок, а й від домовленостей двох країн, країни джерела доходу та країни проживання резидента, який отримує дохід.

І перед тим, як “непритомніти” що вам доведеться сплачувати ще й WHT – рекомендуємо уважно ознайомитися з усіма юридичними тонкощами держав-учасниць процесу. А також, уточнити, чи підпадає ваша фінансова операція під додаткове оподаткування.

Сподіваємося, що наш матеріал дав вам базове розуміння про те, що таке Withholding tax і як він нараховується. Але важливо пам’ятати, що кожен кейс – індивідуальний і ми рекомендуємо звертатися за консультацією до професіоналів.

Якщо у вас залишилися питання, Finevolution з радістю проконсультує вас, просто залиште повідомлення через форму або напишіть нам в Telegram/Viber.

Податки в ОАЕ для IT

E-residency світовий досвід і як це працює?

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand