vat-europa-thumbnail

ПДВ (VAT) в Європі

ПДВ на IT
IT, VAT, Бізнес в ЄС

 

Поговоримо про ПДВ в Європі? 

 

Як ми знаємо, кожна країна самостійно встановлює ставки та особливості оподаткування ПДВ на національному рівні. Саме по собі застосування та адміністрування цього податку є досить складним, тому Європейська спільнота вирішила уніфікувати правила, прийнявши ряд Директив, що регулюють єдину систему ПДВ.

 

Тож ми маємо гарну новину, якщо ви шукаєте ПДВ Німеччина, ПДВ Польща чи ПДВ в ЄС  – ця стаття, сподіваємося, допоможе вам розібратися.

 

Запам’ятаємо!

На території ЄС – діють уніфіковані правила регулювання системи ПДВ

 

Розглянемо особливості нарахування ПДВ з детальними прикладами та роз’ясненнями, адже ви точно маєте бажання зрозуміти увесь той механізм та використовувати його у своїй діяльності. 

Особливості ПДВ в Євросоюзі

 • Застосовуються лише дві ставки – стандартна і знижена

 

Стандартна ставка ПДВ застосовується до переважної більшості послуг, тоді як знижена поширюється лише на окремі види, такі як фармацевтичні товари, послуги пасажирського транспорту або ж медичне обладнання тощо.

 

 • Мінімальний рівень стандартної ставки – 15%, а зниженої – 5%

 

А тут трохи деталей, мінімальний рівень означає, що країни-учасниці ЄС не можуть встановлювати нижчі ставки ПДВ, ніж зазначені в Директиві. 

 

Але! Максимальний рівень ПДВ (граничний показник) міжнародним договором не передбачений і держави на власний розсуд вирішують розмір оподаткування.

 

Приклад: В Естонії ПДВ 20%, то в рамках директиви він ніколи не буде нижче за 15%,

проте, країна має законні права встановити цей показник хоч 30%

 

 • Загальний принцип – оподаткуванню підлягає послуга, що споживається на території країни

 

Таким чином, всі угоди з постачання послуг, які здійснює особа – суб’єкт оподаткування ПДВ на території ЄС, підлягають оподаткуванню в місці виникнення обороту (наданні послуг). Відповідно, кожна компанія повинна відстежувати свої обов’язки по сплаті ПДВ в кожній конкретній країні, де вона працює. 

 

Приклад: Естонська компанія надає послугу з підписки на стрімінгову платформу на території Франції і при виставленні рахунку фізичним особам, додає до нього ПДВ за ставкою Франції – 20%

 

 • Місце виникнення обороту визначається Директивою та передбачає декілька варіантів:

 

– розташування компанії, що надає послуги на момент постачання, якщо надання послуги здійснюється без додаткового транспортування

– кінцеве місце надання послуги його набувачу (всередині ЄС)

– місце, де компанія, що надає послугу, знаходиться в момент запуску послуги в цивільний оборот (при імпорті) тощо.

 

 • За загальним правилом звітувати по ПДВ повинна країна куди послуга надається
 • Для того, щоб мати доступ до єдиної системи звітування та сплати податку, в ЄС можна зареєструвати VAT-номер

Хто може зареєструвати VAT та як він працює в ЄС?

 

Така можливість є у компаній-резидентів, які здійснюють оподатковувані ПДВ операції, а також, у деяких випадках, це релевантно компаніям з третіх країн. Наявність такого номеру фактично дає можливість не сплачувати податок в межах ЄС. 

 

Як це працює?

 

Компанія А, яка отримує послугу, зареєстрована як платник ПДВ і має VAT-номер, то компанія Б, що цю послугу надає, виставляє рахунок без ПДВ. Тоді компанія А у декларації зазначає ставку податку, що діє в її країні реєстрації, та право на податкове вирахування. Таким чином, ставка оподаткування ПДВ буде рівна 0% (у випадку B2B продаж). 

 

Важливо! 

Якщо 2 компанії мають VAT номер, вони зобов’язані перевірити їх на валідність в реєстрі, і якщо номера валідні, тільки в тому випадку застосовується 0% ставка та механізм reverse charge

 

Якщо ж послуги надаються фізичній особі (B2C), яка немає статусу суб’єкту підприємницької діяльності та VAT номеру, то особа, що надає послуги, виставляючи рахунок замовнику/покупцю, вказує суму ПДВ з урахуванням ставки юрисдикції, в якій знаходиться такий замовник.

 

Враховуючи вищезазначені правила стає зрозумілим, що найвигідніший та оптимальний варіант для компаній-платників ПДВ є отримання європейського VAT-номеру. Адже тоді ви зможете фактично звільнити себе від лишнього податкового навантаження, яке, між іншим має досить високі ставки в країнах Європи, а саме: 

 

ПДВ на електронні послуги та IT послуги в ЄС

З 2019 року змінилися правила, що стосуються оподаткуванням ПДВ електронних послуг, а також послуг, що надаються електронним способом (найбільш поширені серед ІТ компаній). Новий режим отримав назву MOSS (Mini-one-stop-shop).

 

Електронні послуги (e-services) розподілені на 5 категорій

 1. Постачання відео, музики, ігор, лотерей та інших азартних ігор
 2. Послуги веб сайтів – хостинги, онлайн сховища та ін.
 3. Програмні послуги – наприклад програмні послуги, що надаються через Інтернет, програмне забезпечення як послуга SaaS, завантаження антивірусного програмного забезпечення та ін.
 4. Постачання дистанційного навчання – автоматизоване дистанційне навчання/програми, онлайн підручники
 5. Надання тексту, зображень та баз даних – дизайн компоненти, е-книги, онлайн підписки на книжкові сервіси, доступ до dating сайтів та додатків, завантаження звітів типу Statista

 

Консультація з VAT Гайкалова

Електронні послуги в ЄС без ПДВ

Окрім переліку того, що оподатковується в ЄС існує інший, значно коротший перелік електронних послуг, що не оподатковуються згідно нового MOSS-режиму:

 

 • Послуги, що надаються підприємствам, зареєстрованим платниками VAT до ЄС
 • DVD, CD-диски, карти пам’яті
 • Професійні поради, що надаються електронною поштою
 • Розробка обкладинок або вмісту для електронних книг, брошур та іншої літератури
 • Онлайн навчання через Інтернет (лише із втручанням людини, автоматизоване ПО буде з ПДВ)
 • Автономні служби передачі
 • Квитки на «живі» культурні заходи, театральні вистави, спектаклі, шоу, придбані онлайн

 

Тож, якщо компанія надає електронні послуги, то за певних умов у неї виникає зобов’язання щодо реєстрації як VAT-платника в обов’язковому порядку. В такому разі при виставленні рахунку клієнту-фізичній особі в ЄС, зазначається ставка ПДВ тієї країни, де фактично знаходиться покупець послуги. 

 

Приклад: Ви – стрімінгова кіберспортивна платформа, що зареєстрована на Кіпрі. Для надання послуг перегляду трансляцій та монетизації контенту всередині цієї платформи, громадянам ЄС, вам необхідно зареєструвати VAT номер. І якщо клієнт зі Швеції захоче придбати доступ до вашої платформи, то до інвойсу потрібно додати ПДВ в розмірі 25% (ПДВ Швеції), який потім компанія буде сплачувати через систему єдиного вікна ЄС до казни Швеції

ПДВ у Великобританії

З 1 січня 2021 року, після закінчення транзитного періоду, Директиви ЄС з ПДВ та Союзний Митний Кодекс припинили застосовувати до угод між Державами-членами ЄС та Сполученим Королівством Великобританією. Для цілей ПДВ Сполучене Королівство тепер розглядається як третя країна і з 1 січня 2021 для неї будуть застосовуватися правила, як для третіх країн. 

 

Загалом регулювання ПДВ є дуже складним та потребує значного законодавчого дослідження, оскільки Директиви та міжнародні договори передбачають багато нюансів, винятків, застережень.

Для того, щоб знати свої обов’язки зі сплати ПДВ – звертайтесь за консультацією по VAT до Finevolution.

Польська IT віза. Як отримати?

Особливості Sales tax в США

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand