Податки на працю в правовому режимі Дія.City є окремою темою для обговорення, оскільки законодавець вирішив комбінувати як вже чинні форми взаємодії роботодавця і працівника, так і запровадити нові, ще не відомі українському праву.
ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачає, що резидент Дія.City може наймати спеціалістів на підставі:
- Трудового контракту;
- Гіг-контракту;
- Працювати за схемою «компанія-ФОП».
Причому кожна з цих форм співпраці має свої «особливі» умови
Умови співпробітництва в рамках Дія.City
Відповідно до податкового і трудового законодавства України, штатний працівник, який працює за трудовим договором сплачує до державного бюджету 18% ПДФО, 22% ЄСВ (1430 грн у 2022 році) від мінімальної зарплати та 1,5% військового збору.
В сумі податкове навантаження здається досить великим, тому роботодавці намагаються обійти його різними способами. З метою підвищення трудової культури та заохочення вступу до Дія.City, ІТ-спеціалістам знизили ставки податків, зокрема вони сплачуватимуть 5% ПДФО + 22% ЄСВ (1430 грн у 2022 році) від мінімальної зарплати та 1,5% військового збору.
Такіж умови передбачені для гіг-спеціалістів
Розберемо детальніше правові умови їх функціонування.
Першочергово профільний Закон визначає їх як фізичних осіб, що є підрядниками або виконавцями на підставі гіг-контракту як виду цивільно-правового договору. Своєю чергою гіг-контракт — це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує в собі особливості трудового та цивільно-правового договору.
Іншими словами, це певний симбіоз між трудовими та цивільними відносинами, що поєднав умови праці «фрилансерів» з соціальними гарантіями без створення надмірних податкових зобов’язань. Окрім того ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» регламентує право резидентів Дія.City залучати іноземців та осіб без громадянства до виконання послуг за гіг-контрактами, при цьому спеціальний дозвіл не потрібний.
Компанія укладає цивільно-правовий договір, за яким спеціаліст зобов’язується виконувати роботи відповідно до завдань замовника. Обравши таку форму співпраці, гіг-спеціаліст оподатковується як штатний працівник, тобто 5% ПДФО + 22% ЄСВ від мінімальної зарплати (1430 грн у 2022 році) та 1,5% військового збору.
ФОП, Дія.City та обмеження
Проте є певні обмеження. Відтак, якщо спеціаліст отримує понад 240 тисяч євро на рік — весь дохід вище цього ліміту оподатковується додатковими 18% ПДФО.
Це означає, що якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, до неї застосовується ставка 18%. При цьому фізична особа повинна буде самостійно подати декларацію та сплатити податок.
Всі вище перераховані податки утримуються компанією при виплаті винагороди/заробітної плати, оскільки саме вона є Вашим податковим агентом. Саме на компанії лежить обов’язок обраховувати та сплачувати до держбюджету.
Окрім того, правовий режим Дія.City передбачає можливість співпраці за формою «компанія-ФОП», але з певними обмеженнями. Податкові навантаження залишаються такими ж, як і були. Як правило ФОП-ІТ-спеціаліст здійснює діяльність на 3 групі спрощеної системи та сплачує 5% єдиного податку та 22 % ЄСВ від мінімальної зарплати (1430 грн у 2022 році). Але в рамках податкового закону внесено деякі обмеження “на майбутнє”:
- Починаючи з 2024 року, частка витрат компаній-резидентів Дія Сіті на платників єдиного податку (включаючи ФОП 3 групи) не повинна перевищувати 50%.
- З 2025 вищезгадана частка витрат зменшується і не повинна перевищувати 20%
Але водночас усі резиденти Дія Сіті, які є платниками податку на прибуток, продовжать роботу з ФОП без жодних обмежень за однієї умови — річний оборот резидента Дія Сіті (з яким ФОП співпрацюватиме) не перевищує 40 млн UAH.
Як бачимо, способів узаконити робочі стосунки достатньо, проте кожен з них має свої особливості, які потрібно аналізувати в кожному кейсі індивідуально.
Наша команда з радістю надасть консультацію на рахунок Дія.City – переходьте за лінком.