Як ніколи актуальною для власників міжнародного бізнесу є інформація щодо форми та порядку подання повідомлення про набуття/відчуження частки КІК. Та першочергово потрібно розібратися чи підпадаєте ви під CFC rules, і як наслідок чи потрібно Вам звітувати про іноземну компанію.
Нагадаємо, що компанія визнається КІК у випадку, якщо вона зареєстрована за кордоном та знаходиться під контролем резидента України (фізичної чи юридичної особи). Окрім того, такий резидент повинен:
- володіти часткою в іноземній компанії у розмірі понад 50% або 10% (50% і більше, якщо така частка належить декільком резидентам);
- здійснювати фактичний контроль самостійно або ж разом з іншими податковими резидентами України.
Проте на перехідний період законодавець вирішив внести пільгу
До кінця 2023 звітного року підприємство буде ідентифікуватись як КІК у випадку володіння резидентом України часткою понад 25%, за умови що сукупна частка всіх резидентів понад 50%
Раніше у профільній статті ми розповідали випадки фактичного контролю. Нагадаємо, що такими випадками є зазначення особи засновником при відкритті рахунку компанії, з можливістю здійснювати або блокувати банківські операції за банківськими рахунками особи, наявність довіреності терміном понад рік для укладення суттєвих правочинів тощо. При цьому за наявності хоча б одного з них, ви будете визнані контролюючою особою щодо КІК.
Не менш важливим моментом є і той, що КІК може бути визнане утворення без статусу юридичної особи. Тобто, якщо ви є засновником трасту, власником майна фонду або учасником партнерства, до активів яких входить Ваша частка, і такі утворення підпадають під вище зазначені правила, то ви вважатиметесь контролюючою особою щодо КІК.
Отож, на першому етапі потрібно розібратися чи підпадає Ваша компанія під КІК та чи є ви контролюючою особою щодо неї.
Закон 466-IX повідомлення про КІК
Якщо все ж таки ви є власником КІК, наступає зобов’язання щодо подачі звітності. Законом 466-IX цей обов’язок відтермінували до 01.01.2022, а саму звітність можна подати у 2024 році одразу за два попередні звітні роки. Проте з початку 2022 вступає в дію норма щодо подання Повідомлення про набуття/відчуження частки КІК.
Відповідно до проєкту наказу Мінфіну, а також ЗУ 466-IX, резидент України (фізична або юридична особа) за місцем податкового обліку повинні надіслати до контролюючого органу зазначене повідомлення за визначеною формою.
Термін виконання цього обов’язку – 60 днів з дня:
- набуття (початку здійснення фактичного контролю)
- або відчуження частки (припинення фактичного контролю) частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
- початку/закінчення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою.
В даному Повідомленні КІК зазначається:
- загальна інформація про іноземну компанію (назва, податкова адреса та номер, держава та дата реєстрації);
- розмір та дата набуття/відчуження частки;
- особи, спільно з якими ви володієте компанією (резиденти), або особи, через яких здійснюється опосередковане володіння;
- обставини фактичного контролю;
- дата заснування/створення/набуття майнових прав та їх опис;
- дата припинення здійснення фактичного контролю/ дата ліквідації або відчуження майнових прав;
- додаткова інформація тощо.
Рекомендація Finevolution
Ми рекомендуємо своєчасно розібратися з питанням належності компанії до КІК, оскільки неповідомлення контролюючою особою про початок або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт, тобто 660 тисяч гривень (станом на 2021 рік).
За консультацією звертайтесь через форму, або Telegram/Viber чат.