podatkova-amnistiya-v-ukrayini-thumbnail

Податкова амністія в Україні

Україна. Податки. Податкова амністія.
BEPS, Амністія, Податки, Резидентство, Україна

 

З метою виконання правил BEPS та підвищення рівня податкової культури громадян 15 червня 2021 було ухвалено Закон №1539-IX про так звану «податкову амністію». Ця подія є частинкою у комплексі оподаткування контрольованих іноземних компаній, покликаною створити умови для міжнародного обміну інформацією. Окрім того важливою передумовою стали негативні розрахунки Мінекономіки щодо обсягу тіньової економіки в державі. При розробці законопроекту враховувався зарубіжний досвід (особливо Аргентини), але які ж умови та наслідки нововведення отримали українці?

 

Хто потрапить під податкову амністію?

 

Законодавець пропонує одноразове добровільне декларування активів, придбаних за кошти, які не були оподатковані та/або задекларовані до 01 січня 2021 року, хоча такий обов’язок у їх власників був. Таке право релевантне фізичним особам – резидентам або нерезидентам, які на момент набуття доходів були резидентами України. Обмеження у застосуванні амністії поширюється тільки на державних службовців, що здійснюють свої повноваження з 01 січня 2005 року, з метою запобігти відмиванню корупційних коштів, а також на осіб щодо яких застосовані штрафні санкції.

 

Об’єктами декларування можуть бути:

  • нерухоме майно, проте з певними лімітами у площі (наприклад, квартира, площа якої не перевищує 120 квадратних метрів, а будинок 240 квадратних метрів);
  • рухоме майно (наприклад, мотоцикл з робочим об’ємом циліндра понад 800 кубічних сантиметрів, антикваріат);
  • валютні цінності в українських та іноземних банках (понад 400000 гривень);
  • інші активи (цінні папери, права на отримання дивідендів тощо).

 

Як зазначалося вище, амністія стосується лише активів, здобутих до 01 січня 2021 року. Дещо інша ситуація склалася на рахунок державних облігацій, адже задекларувати можна лише ті із них, що були придбані особою з 01.09.2021 до 01.08.2022 року.

 

Навіщо нам це робити? – питання, яким задаються більшість українців.

  • По-перше, законом пропонуються знижені ставки податків, порівняно із стандартними (наприклад, стандартна ПДФО в Україні становить 18%). Щоб легалізувати кошти, потрібно відкрити спеціальний банківський рахунок та внести їх туди. Стандартна ставка податку в такому випадку становитиме 5% замість звичних 18%. Окрім того вона поширюється на будь-яке рухоме і нерухоме майно, що знаходиться на території України. Для закордонних активів податок стягується у розмірі 9%, або 7% (якщо задекларувати до 01.03.2022 року). Найвигідніші умови амністія створює для державних облігацій, які підлягають оподаткуванню за ставкою 2,5%.
  • По-друге, суб’єктам оподаткування надається право відтерміновувати сплату податків строком на 3 роки, але ставка при цьому трохи збільшиться: до 6% для майна в Україні, до 9,5% та 11,5% для майна закордоном, до 3% для облігацій.
  • По-третє, після завершення періоду амністування, резюмується, що всі не задекларовані в цей період доходи є легальними. Якщо виявиться протилежне, особу чекає відповідальність за ухилення від сплати податків. Тому варто зважити всі ризики та можливі варіанти.

Процедура стягнення коштів

Розберемо більш детально саму процедуру стягнення коштів до бюджету. Першим етапом є відкриття спеціального банківського рахунку. Як заявлено Законом, особа не повинна повідомляти податкову про джерело походження тих чи інших благ, проте вона ж повинна пройти фін моніторинг у банку. Відразу виникає певний абсурд у доведенні легальності коштів про «тіньове» походження яких Ви заявляєте державі. Якщо ж під час перевірки походження активів банк запідозрить у наданні неправдивої інформації, є ризик відмови у відкритті рахунку та поверненні коштів. У випадку благополучного відкриття спецрахунку, Ви подаєте декларацію про сплату податків та можете або закрити рахунок або перетворити на поточний для особистого користування.

 

Дещо незрозумілою є ситуація стосовно майна, відмінного від готівки. Його вартість визначає декларант на власний розсуд. Проте є ймовірність, що під час перевірки податкова виявить розбіжність між зазначеною ціною і реальною. Як наслідок – донарахування податків з таких активів.

 

Загалом держава намагається залучити додаткові кошти у бюджет за рахунок малого та середнього бізнесу, а також громадян, що працюють неофіційно та заробітчан. З одного боку, це дійсно важливий крок для розвитку України, а з іншого – влада таким чином показує свої слабкі сторони в регулюванні цієї галузі.

 

Все ж для громадян, які планують скористуватися можливістю амністії, наголошуємо, що не варто плутати її з безподатковою декларацією. Це два різні пільгових способи по сплаті податків. Ви можете обрати той чи інший, відповідно до своєї ситуації, або ж застосувати два. Потрібно чітко прорахувати всі можливі ризики, аби не втратити свої надбання, з чим допоможе Вам Finevolution.

Реєстрація компанії в США

Закон "Про віртуальні активи"

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand