podatki_v_it-thumbnail

Оподаткування ПДВ в IT бізнесі

Які є собливості оподаткування ПДВ в IT
ФОП

 

IT галузь, яка динамічна розвивається в Україні, має на перший погляд пільгові умови оподаткування. Розглянемо як це дійсно є на практиці.

 

Розглянемо, який формат оподаткування для IT в Україні

 

Для суб’єктів індустрії програмної продукції – Законом України № 5091 з 1 січня 2013 передбачені пільгові умови оподаткування ПДВ (звільнення) і податком на прибуток.

Тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абзацами другим — сьомим п.п. 14.1.225 п. 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України (далі – ПКУ).

 

Пунктом 261 підрозділ. 2 розд. ХХ ПКУ окремо затверджені типи програмних продуктів, а саме:

 

  • результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
  • примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;
  • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • криптографічні засоби захисту інформації.

Реєстрація платником ПДВ з постачання програмного забезпечення

Законодавчо передбачена реєстрація платником ПДВ в обов’язковому і добровільному порядку. Про добровільну реєстрацію вказано у ст.182 ПКУ, ми не будемо на неї зупинятися.

 

Щодо обов’язкового порядку

 

Законодавчо передбачена реєстрація платником ПДВ в обов’язковому і добровільному порядку. Про добровільну реєстрацію вказано у ст.182 ПКУ, ми не будемо на неї зупинятися.

 

Суб’єкти бізнесу в сфері IT мають право, а в деяких випадках і зобов’язані зареєструватися платниками ПДВ. Так, якщо загальний розмір усіх операцій з постачання товарів / послуг (в т.ч. із застосуванням глобальної або ж локальної мережі), нарахований такому суб’єкту протягом останніх 12-ти календарних місяців, перевищує 1 000 000 грн. (Без ПДВ), у нього виникає обов’язок зареєструватися платником даного податку.

 

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування є послуги, місце поставки яких – територія України. Тому, щоб розібратися з ПДВ-урахуванням поставок IТ-послуг, спочатку визначимо, яку територію вважати місцем їх поставки у відповідності зі статтею 186 ПКУ.

 

Так, згідно з пунктом 186.3 ПКУ місце поставки визначено як місце реєстрації (місце постійного проживання) одержувача, зокрема для послуг з:

 

  1. надання майнових прав інтелектуальної власності, створення на замовлення і використання об’єктів права інтелектуальної власності, в тому числі за ліцензійними договорами;
  2. розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп’ютерних систем.

 

IТ-послуги, що потрапили в цей список, якщо їх отримує нерезидент, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Місце поставки – не територія України (що підтверджують і податківці в розділі 101.13 «ЗІР» Міндоходов). Вони не будуть формувати «оподатковувані» обсяги, а значить, реєструватися платником ПДВ підприємцю не потрібно.

 

А операції з постачання програмної продукції на митній території України є об’єктом оподаткування ПДВ, але вони згідно 26¹ підрозділу 2 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ.

 

Наслідком такого трактування може стати те, що у підприємства може виникнути обов’язок зареєструватися платником ПДВ, оскільки як випливає з індивідуальної податкової консультації ДФС України від 13.07.2017 № 15201/6/999915030275 операції звільнені від оподаткування відносяться до загального обсягу оподатковуваних для цілей реєстрації особи як платника ПДВ.

 

Тобто, неоднозначне тлумачення податківцями законодавства може призвести до неправильного адміністрування бізнесом ПДВ.

 

Щодо оподаткування ПДВ супутніх послуг і товарів при поставці програмного забезпечення

 

Також слід пам’ятати про те, що програмна продукція може включати в себе також інші похідні послуги, наприклад, тестування програмне забезпечення (ПЗ). І якщо ПЗ і комп’ютерні програми безумовно визнаються програмною продукцією, то похідні від них послуги з метою оподаткування вважаються послугами з інформатизації.

 

У зв’язку з цим тестування ПЗ розглядається податківцями в таких аспектах:

 

  • як частина поставки програмної продукції – із звільненням від оподаткування ПДВ;
  • як послуги інформатизації – з оподаткуванням ПДВ за основною встановленою ставкою.

Таким чином, технічна підтримка, яка не входить до складу поставки особі програмної продукції і при цьому надається резиденту, обкладається ПДВ на загальних підставах.

 

Що ж стосується поставки безпосередньо програмної продукції, то згідно із законом вона звільнена від ПДВ незалежно від того:

 

  • на яких носіях (матеріальних або ж через Інтернет, електронну пошту і т.п.) вона здійснюється;
  • результатом програмування кого (постачальника або третьої особи) вона є, оскільки звільнення застосовується до постачання продукції, а не її автору;
  • в скільки етапів здійснювалася поставка продукції споживачеві, так як всі такі етапи звільнені від ПДВ. Також звільнені від ПДВ окремі компоненти поставляється програмної продукції, за допомогою яких вона була створена або які можуть бути використані споживачем окремо.

При необхідності реєстрації особи, яка здійснює діяльність у сфері IT, платником ПДВ, він повинен в обов’язковому порядку проводиться облік всіх вищеописаних операцій, звільнених від оподаткування на підставі п. 26 розд. 2 Перехідних положень НКУ.

 

Відносно засобів криптографічного захисту інформації, то операції з ними можуть бути звільнені від ПДВ тільки при наявності у суб’єкта господарювання спеціальної ліцензії на право здійснення відповідної діяльності та сертифікатів (експертних висновків) на такі засоби захисту.

Не застосовуються пільги по звільненню від сплати ПДВ до наступних типів операцій в сфері IT

  • імпорт програмної продукції; поставка послуг в області інформатизації;
  • поставка послуг / робіт по розробці особою програмної продукції (її окремих компонентів), право власності на які після закінчення виконання даних послуг / робіт отримує замовник (оскільки виконавець не отримує право власності, в розумінні податкового законодавства в даному випадку не відбувається поставка програмної продукції);
  • поставка систем / обладнання, в яких програмна продукція є їх невід’ємною частиною.

 

У всіх перерахованих вище ситуаціях застосовується податкова ставка ПДВ в загальному розмірі 20%.

ФОП для IT. Що це за 5 група?

Новий Законопроект для IT-бізнесу

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand