fop_na_scho_chekati-thumbnail

ФОП 2019. По-українськи

ФОП 2019. На що чекати?
Податки, ФОП

 

Для українських підприємців, які співпрацюють з компаніями та отримують від них дохід, варто знати, що на початку лютого 2019 р. у Верховну Раду внесено черговий законопроект, який має назву “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці”.

 

На перший погляд, ніби все зрозуміло: уряд хоче нарешті позбутися заробітних плат “у конвертах”. Таким чином, повинна бути країна, де матимуть місце соціальні гарантії для працівників та належне трудове оформлення. Звісно, поповнення державної казни за рахунок сплати з кожної офіційної зарплати ПДФО 18% та військового збору 1,5%.

А до чого ж тут ФОПи?

 

Вся проблема в тому, згідно нового законопроекту, трудовими можуть бути признані відносини, які оформлені з підприємцями та відповідають хоча б трьом з можливих семи критеріїв:

 

  1. періодично (два і більше разів) особі надається винагорода у грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану (послуги, надані) в інтересах іншої особи;
  2. особисте виконання особою роботи (надання послуг) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженої нею особи;
  3. винагорода за виконувану роботу (надані послуги) є єдиним джерелом доходу особи або становить 75 і більше відсотків її доходу протягом 6 календарних місяців;
  4. робота виконується (послуги надаються) на визначеному особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою, робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;
  5. особа виконує роботи (надає послуги) подібні до роботи, що виконується штатними працівниками роботодавця;
  6. організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою;
  7. тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою.

Особливо можуть постраждати ФОПи, пов’язані з ІТ-діяльністю

 

Хоча нещодавно Президент Україна «поставив крапку» на цьому законопроекті, проте не ясно, чи повернуться до цього питання знову.
Тому краще розібратись, як саме цей законопроект міг би торкнутись ФОПів в IT

 

Варто зазначити, що саме ІТ-індустрія підняла рівень ВВП всієї країни у 2018 р. на 3,3%, що становить 10 млрд. грн. до бюджету країни.

 

Проблема полягає в тому, що при наданні послуг, отриманих від таких підприємців, буде визнано діяльність у рамках трудових відносин. В такому разі замовнику потрібно буде сплатити 19,5% за такого підприємця замість того, щоб ФОП сплатив за себе 5% від доходу. Це величезна різниця.

 

Але, якщо розібратися, то можна кожного другого суб’єкта підприємницької діяльності вважати найманим працівником, виходячи із запропонованих ознак наявності трудових відносин. Наприклад, Ви ФОП, який особисто виконує роботу (надає послуги) замовнику, отримуєте від нього оплату протягом 6 місяців і загальний дохід від одного клієнта становить мінімум 75% – тоді Ви не підприємець, а найманий працівник! На жаль, якщо буде прийнятий відповідний законопроект – то це стане реальністю.

 

Вважаємо, що не можна всіх ФОПів порівнювати. Адже не всі підприємці є найманими працівниками. Насамперед, вони підприємці. І в умовах не таких малих ставок податків, намагаються мати невеликий бізнес. Не кожній людині хочеться бути найманим працівником. І саме система ФОПів дозволяє здійснювати підприємницьку діяльність.

 

А завдання уряду: знайти компроміс та шукати інший шлях, щодо виявлення недобросовісних роботодавців, а не нищити малий бізнес у вигляді підприємництва.

 

 

Якщо у вас залишились питання за темою, чи потрібна консультація – звертайтесь.

Хай щастить!

 

Радість для бізнесу: хвиля валютної лібералізації

ФОП для IT. Що це за 5 група?

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand