Щорічно тема змін для ФОП в Україні є актуальною, оскільки прийняття закону про Державний бюджет вносить корективи до оподаткування приватних підприємців. Як правило, це стосується підвищення мінімальної заробітної плати та, як наслідок, розміру ЄСВ, оскільки його відсоток вираховується від суми першого показника.
Та все ж 2022 рік виявиться більш новаційним для ФОП (і, мабуть, принесе певний головний біль): з 1 січня 2022 року набирає чинності рішення про обов’язкове застосування РРО. Крім того, Верховна Рада отримала черговий законопроєкт (№6348) щодо застосування спрощеної системи оподаткування, яким планується ряд обмежень для ФОПів, що сплачують ЄП.
Здається, що уряд надто багато зібрався на нас звалити, чи не так? Не хвилюйтесь, зараз ми пройдемося за всіма пунктами.
Як зміниться ЄСВ для ФОП 2022?
- З 1 січня 2022 року рівень ЄСВ для першої, другої, третьої групи, а також ФОПів на загальній системі становитиме 1430,0 грн (тобто 22% від 6500 грн), а з 1 жовтня 2022 року 1474,0 гривень (22% від 6700 гривень).
- Максимальний розмір ЄСВ на 1 січня 2022 року складатиме 21450 грн, який вираховується за наступною схемою: 6500,0 х 15 х 22% (тобто 22% вираховується від 15 розмірів мінімальних зарплат). Таку суму можна буде сплатити, якщо дохід ФОПа за місяць становитиме хоча б 97500,0 грн і більше.
- Станом на 1 жовтня 2022 року максимальна сума ЄСВ становитиме 22110 грн.
Як зміниться ЄП для ФОП 2022?
- Для ФОП на 1 групі ставка ЄП становитиме 248,10 грн, тобто не більше 10% від прожиткового мінімуму, визначеного законом про державний бюджет станом на 1 січня 2022 року (а саме 2 393 грн).
- ФОП на 2 групі сплачуватиме 1300 грн єдиного податку, що вираховується за ставкою 20% від мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2022 року.
- ФОПи на 3 групі сплачуватимуть звичні для них 5% (без статусу платника ПДВ) або 3% (зі статусом платника ПДВ) ЄП, якщо вони обрали спрощену систему оподаткування.
Підприємці на загальній системі оподаткування 4 групи, згідно з податковим законодавством, сплачують 18% ПДФО та 1,5% військового збору, тобто ніяких змін в оподаткуванні доходів не відбудеться.
РРО для ФОП 2022. На що чекати?
Рішення про обов’язкове використання РРО для ФОПів 2-4 груп на спрощеній системі оподаткування набуває чинності з 1 січня 2022 року. Його основною метою є фіскалізація продажів. Нагадаємо, що дане рішення було відстрочене ще у 2020 році через численні прохання підприємців України. Тоді було вирішено перенести вимогу з 2021 до 2022 року. Наразі ситуація з РРО складається наступним чином:
- з 2022 року усі ФОПи-єдинники 2-4 групи повинні здійснювати свою діяльність з обов’язковим застосуванням РРО (реєстратором розрахункової операції). Для них відсутні будь-які умови для звільнення від даного обов’язку, в тому числі на це не впливає ні оборот ФОПу, ні сфера його діяльності;
- якщо операція здійснюється через застосування банківського переказу, то необхідність в РРО відсутня. Проте це не стосується готівкового розрахунку, а також розрахунку за допомогою банківської карти, оскільки в цих випадках застосування РРО є обов’язковим;
- вводяться штрафні санкції у випадку недотримання даного обов’язку. Так, зокрема, проведення розрахункових операцій без фіскалізації тягне за собою штраф у розмірі 100% від суми першого чеку та 150% від наступних.
Законопроєкт № 6348 ФОП
У даному законопроєкті пропонується змінити умови обов’язкового застосування РРО і покласти такий обов’язок лише на юридичних осіб та ФОПів на 3 групі спрощеної системи. Крім того, встановлено виключний перелік питань, що є предметом фактичної перевірки виконання законодавства про здійснення розрахункових операцій. Таким чином, законодавець намагається спростити умови застосування РРО та зменшити можливість незаконних санкцій на суб’єктів господарювання.
Найцікавішою новелою законопроєкту є обмеження сфер діяльності, які можуть здійснюватися на 1 та 2 групах платників ЄП.
Як вбачається зі змісту нормативно-правового акту ними є високодохідні види діяльності, зокрема надання послуг з надання доступу до мережі Інтернет, виробництво, постачання, продаж ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, гуртова торгівля та ряд інших.
Крім того, 3 групі ФОПів планують збільшити поріг доходу до 3000 мінімальний заробітних плат (19,5 мільйонів грн станом на 1 січня 2022 року) за умови наймання понад 10 працівників. Стандартний поріг становить 1167 зарплат (7585500 грн станом на 1 січня 2022 року), при цьому він залишиться для ФОПів, у яких менше ніж 10 працівників.
Нагадаємо, що відсоткові ставки єдиного податку для 1 та 2 груп ФОПів встановлюються органами місцевого самоврядування. Законопроєктом планується розширити це повноваження також на встановлення податку для ФОПів 3 групи (від 1,5% до 3% у разі сплати ПДВ та від 2,5% до 5% — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку).
Також законопроєкт містить положення щодо відновлення системи обліку доходів єдинників за типовою формою для щоденного відображення доходів/витрат, оскільки після скасування Книги обліку доходів та Книги обліку доходів і витрат це здійснюється у довільній формі.
Загалом подібних законопроєктів є декілька, проте жоден з них не був розглянутий Верховною Радою навіть у першому читанні. Яка доля очікує законопроєкт № 6348, поки невідомо. У будь-якому разі, приватним підприємцям потрібно ознайомитися з новими правилами та бути готовими до можливих змін. Так що “не перемикайтеся”, ми триматимемо вас в курсі подальших нововведень!