elektronni-groshi-dlya-fop-thumbnail

Електронні гроші для ФОП

Електронні гроші. Чи можна користуватись?
IT, Валютні операції, Платіжні системи, ФОП

 

Для ІТ-ком’юніті електронні гаманці типу Wise та Payoneer вже стали чи не одним із найзатребуваніших розрахункових інструментів як для оплати послуг, так і для отримання винагороди за їх діяльність. 

 

Та коли в країнах ЄС використання платіжних систем вже давно регламентовано і є офіційним та легальним, то в Україні все ще найбезпечніший та найлегальніший варіант фінансової взаємодії залишаються класичні банківські рахунки. 


В Україні використання Wise та Payoneer завжди асоціювалося з ризиками, пов’язаними з втратою права на використання спрощеної системи оподаткування та донарахуванням податків (18% ПДФО та 1,5% військовий збір).

 

Однак закон №2888, який набрав чинності 1 квітня, має змінити сферу розрахунків за послуги, що надають ФОПи.

 

ФОП та електронні гроші до нового закону

 

Якщо повернутись в минуле, то Нацбанк у своїх роз’ясненнях відзначав, що “електронні гроші” не є “грошовою формою розрахунків”. У листі НБУ йшлося, що, відповідно до законів України, електронні гроші “не є валютними цінностями та грошовими коштами”.

 

У пункті 291.6 статті 291 ПКУ зазначалося, що платники єдиного податку першої–третьої груп повинні здійснювати розрахунки за товари, роботи та послуги винятково в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

 

Таким чином, ФОПи в ІТ, що реєстрували бізнес-акаунти в платіжних системах, які функціонують за системою електронних грошей, ризикували “злетіти” із спрощеної системи оподаткування (підпункт 4 пункту 298.2.3 статті 298 ПКУ).

 

Але у 2022 році після набуття чинності законом “Про платіжні послуги, згідно з яким, до грошових коштів почали включати електронні та цифрові гроші, які мають право існувати лише в безготівковій формі. Що автоматично прирівняло електронні гроші до грошових. Відповідно, розрахунки через системи електронних гаманців були прирівняні до грошової форми розрахунків.

 

Проте зміни не були внесені до Податкового кодексу України, що і надалі тримало ситуацію “в підвішеному стані”, і використання ФОПами електронних грошей було ризикованим. 

Електронні гроші: реальність 2023

2023 рік став визначальним для ІТ-сфери, адже, Oh my God, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» від 12.01.2023 р. № 2888-IX, з 1 квітня 2023 року набрав чинності.

 

Таким чином, на законодавчому рівні тепер це дозволено використання ФОПам в ІТ, що є платниками єдиного податку, для цілей розрахунків із замовниками платіжних систем, які використовують систему електронних грошей. А більш до того, цей ЗУ відкрив можливість сплати податків та зборів із використанням електронних грошей.


Та потрібно пам’ятати, що Емітенти електронних грошей зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття електронного гаманця платника податків – юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунку/електронного гаманця.

 

А фізичні особи – підприємці та особи, які ведуть незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус емітентів електронних грошей, в яких такі особи відкривають електронні гаманці.

 

Тому використання електронних платіжних систем автоматично веде до податкових зобов’язань і формат, який раніше полюбляли українські ФОПи “отримати кошти на е-рахунок і не сплачувати з них податки” — завершився: 

  • Дата виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг визначатиметься, зокрема, і як дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець. 
  • Це ж стосується і дати віднесення сум податку до податкового кредиту – дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника.

Чи всі емітенти електронних грошей мають право на надання послуг в Україні?

На жаль, ні. Для набуття статусу емітента електронних грошей та отримання права на надання послуги з випуску та виконання платіжних операцій з електронними грошима, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, особа (крім Національного банку України, банків, органів державної влади, органів місцевого самоврядування) має отримати ліцензію на надання фінансових платіжних послуг у порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України.

 

Отже, якщо платіжна установа, через яку ви проводите розрахунок, має ліцензію — це майже win-win ситуація, і наче спокійно можна її юзати для своїх потреб.

Е-гроші для ФОП чи можна легально користуватись?

Чи залишаються ризики для ФОПів, які використовують електронні гроші? 

І знов-таки, на жаль — так. 

 

  • По-перше, ризики залишаються, адже не всі електронні фінансові установи наразі мають ліцензії від НБУ. 
  • По-друге, пункт 16 постанови НБУ досі містить загальну норму: “Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках“. Це означає, що для ФОПів в ІТ, які надають послуги іноземним замовникам, бізнес-акаунти в установах електронних грошей не позбавлено ризиків. 
  • По-третє, Україна приєдналась до міжнародної угоди з автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information (MCAA CRS).  
  • По-четверте, не скасована норма Постанови НБУ №18 від 24 лютого 2022 року, яка зупиняє випуск, розповсюдження та операції із застосуванням електронних грошей на період дії воєнного стану.

Власники рахунків зобов’язані протягом десяти робочих днів повідомити фінансовому агенту про зміну власного статусу податкового резидентства для цілей Загального стандарту звітності CRS та/або їх статусу для цілей Угоди FATCA та/або про зміну відповідного статусу контролюючої особи.

Що тягне за собою додаткові ускладнення для ФОПів, що використовують та відкривають купу платіжних акаунтів в різних системах.

 

З питання автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки ми більш детально описали як саму ситуацію, так і механізм у нашій статті.

Маючи Revolut, Wise та Payonner рахунок, я можу оплачувати податки електронними грошима?

На жаль, ні, наразі ці платіжні установи не включені до офіційного реєстру, і вони не являються емітентами електронних грошей. Тобто немає підстав говорити, що ФОП або ТОВ може сміливо використовувати свій електронний рахунок у Revolut, Wise та Payonner без ризиків.



Якщо у вас виникли питання з оподаткування ФОП та декларування доходів отриманих з платіжних систем – наша команда надасть кваліфіковану допомогу. Надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram/Viber, WhatsApp. Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00.

Чи потрібно подавати звіт про КІК у 2023 році?

Автоматичний обмін податковою інформацією CRS

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand