e-residency-worldwide-thumbnail

E-residency світовий досвід і як це працює?

Best practice E-residency
e-residency, IT, Бізнес в ЄС, Реєстрація компанії, Україна

 

З кожним роком електронне резидентство все більше приваблює айті сектор, адже такі програми – то можливість швидко та легально стати власником e-карти та відкрити власну європейську.

 

Що взагалі таке e-residency?

 

Е-резидентство – це державний онлайн-сервіс для іноземців за допомогою якого вони можуть отримати дистанційний доступ до державних послуг та вести бізнес з будь-якого куточку світу. Він, зокрема, передбачає отримання карти електронного резидента за допомогою якої у її власника з’являється можливість зареєструвати компанію в іноземній державі онлайн.

 

Best practice E-residency в Європі

 

  • Естонія

 

Першою країною, яка запровадила е-резиденство стала Естонія в грудні 2014 року. На той момент онлайн-сервіс не мав жодних аналогів у світі. Завдяки цій програмі, будь-який іноземний громадянин отримав можливість набути статус е-резидента для отримання захищеного доступу до електронних послуг Естонії.

 

Такий інструмент найбільш релевантний для бізнесу, що хоче вийти на міжнародний рівень, зокрема в Європу. Основним плюсом програми є дистанційність, оскільки ІТ-ник може зареєструвати компанію в Таллінні з України і продавати свої послуги замовнику з Німеччини та будь-якої іншої країни. Крім того, власник естонської компанії може комунікувати з контролюючими органами, контрагентами також в електронному форматі, тобто максимально спростити для себе функцію управління та ведення справ компанії. У такий спосіб Естонія підтвердила світове лідерство у сфері інформаційних технологій, цифровізації та стала прикладом для інших юрисдикцій.

 

  • Литва

 

Так, з червня 2021 року, Литва запозичила систему е-резиденства, що загалом є аналогом естонської, проте з певними нюансами.

 

Термін статусу електронного резидента Литви становить 3 роки, тоді як в Естонії 5. Значно відрізняється і його функціональність, оскільки система є новою, її учасник може робити лише елементарні речі, а саме зайти в державні електронні послуги та поставити цифровий підпис.

 

Наразі можливості зареєструвати компанію, користуватися податковою системою або ж відкривати рахунки для бізнесу немає. Окрім того, процес отримання ідентифікаційної е-карти резидента в Естонії є повністю дистанційним: подаєте заявку онлайн та забираєте в одному з 45 пунктів видачі по всьому світу.

 

Для отримання аналогічної карти Литви, необхідна фізична присутність в країні. Все це пов’язано з тим, що система е-резидентства Литви є дуже молодою та знаходиться лише на початку свого становлення.

 

При виборі юрисдикції, потрібно орієнтуватися також і на податкові режими, що можуть використовуватися в рамках е-резиденства. В Естонії ставка корпоративного податку становить 0% до моменту розподілу дивідендів, коли виникає потреба за певних умов сплатити 14% або 20%. В Литві ж корпоративний податок стягується в розмірі 5 % для компаній, дохід яких не перевищує 300000 EUR, а кількість працівників 10. Або ж при перевищенні таких лімітів – 15%. На відміну від Естонії, в Литві не потрібна контактна особа, а в рейтингу легкості ведення бізнесу за 2020 рік вона посідає 11 місце, обігнавши Естонію на 7 позицій.

Фантомне E-residency в Азербайджані

Странное у них e-residency

Трохи камбеку в 2018рік.

 

24 жовтня 2018 року в Баку пройшла друга міжнародна конференція «Digital Trade Hub of Azerbaijan», де офіційно представили впровадження електронного та мобільного резидентства.

Такий крок цілком міг би зробити з Азербайджану суперпотужний і розвинений IT-вузол, адже саме такі нововведення збільшують привабливість країни для бізнесу.

 

Але як показала практика, під час нашого звернення до декількох представництв Азербайджану у 2021 році, з проханням допомогти з питанням отримання e та m – резидентства для клієнта, нам повідомили що взагалі не знають про такий проєкт. Але представництво підкреслило, що справді щось таке було у 2018 році, але в реальності ця процедура не стартувала.

Експериментальний проєкт E-residency в Україні

Україна вирішила не стояти в стороні, тому в липні 2021 року депутати в першому читанні прийняли законопроєкт, що регламентує експериментальну систему е-резидентства.

 

І так, щастя могло бути...

 

Проте вона є дещо своєрідною, оскільки релевантним колом осіб для неї стануть іноземні ІТ-спеціалісти, фрилансеру.

 

Ідея проєкту полягає в залученні іноземців до юрисдикції України, яка свою чергу дає сприятливі податкові умови. Так, кожен охочий ІТ-ник може отримати статус е-резидента та працювати віддалено з будь-якої точки світу як ФОП 3 групи, тобто сплачувати лише 5 % єдиного податку. Процедура отримання е-резидентства України доволі проста. Спочатку потрібно заповнити форму на веб-порталі держсервісу Дія.

 

Подані документи перевірятимуться МВС та СБУ, згідно з чинним законодавством. Якщо все добре, для заявника резервують ІПН, і вже після цього він проходить процедуру ідентифікації в консульстві України. Так що не все так просто…

 

Фінальний етап – отримання КЕП, після чого Дія зможе надати е-резиденту електронну довірчу послугу, тобто зареєструвати ФОП. Окрім того, в іноземця буде персональний англомовний менеджер, що супроводжуватиме його професійну діяльність. А також можливість відкрити рахунок в банку без фізичної присутності. Таким чином, Україна бажає залучити іноземні інвестиції, вийти на топ рівень та підвищити імідж на світовому ринку технологій.

Країни, що планують запровадити E-residency

В Європі такою країною стала Португалія, що працює над розробкою e-residency 2.0 program. Запуск планується на листопад 2021 року. Поки деталі не розкриті, але очікуються такі ж переваги як в її аналога – естонського е-резидентства.

 

Зокрема, програма націлена на зменшення бюрократії та переходу в онлайн-режими для ведення бізнесу, доступ до реєстрації компанії та банківського сервісу, оплати податків за португальською системою. Такі дії спрямовані створити сприятливий бізнес-клімат для іноземців.

 

На Африканському континенті, однією з найбільш перспективних в економічному плані є ПАР. Багато підприємців та малий бізнес республіки активно беруть участь в естонському е-резиденстві. Сама ж країна пропонує посвідку для іммігрантів у разі інвестування, тому є реальні умови для введення власної програми е-резиденства.

 

В жовтні 2020 року влада Естонії презентувала схему розширення електронного резидентсва. Зокрема було розглянуто Бразилію як перспективну країну для введення програми, оскільки в колах бізнесу саме вона отримала статус інвестиційного раю для багатьох підприємств.

 

Розробка е-резиденства планується в ряді інших країн: США, Японія, Сінгапур тощо. Поки конкретних відомостей щодо цього немає, але такий крок був би досить очікуваним в розрізі економічного розвитку зазначених держав.

Практичний досвід та куди краще іти за e-residency?

Наш багаторічний досвід у сфері е-резиденства як інструменту для дистанційного відкриття компаній однозначно дає зрозуміти, що на сьогодні найкращим варіантом є Естонське е-резиденство. По-перше, зазначений онлайн-сервіс повноцінно та справно функціонує вже майже 8 років, тобто перевірений часом та надійний варіант для відкриття компанії. По-друге, загальна характеристика Естонії як юрисдикції для ведення бізнесу, її диджиталізація та податкова система приваблюють багатьох підприємців, що в кінці переростають в ІТ “єдинорогів”.

 

Джерело: https://highload.today/blogs/e-rezidentstvo-dlya-it/

Withholding tax. Що це, та хто платить?

ФОП 2022 - податки, зміни, новини.

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand