diia-city-belarus-thumbnail

Дія.City. Україна для білоруського IT!

Майбутнє IT з Дія
IT, Білорусь, Дія.City, Податки, Україна

 

Починаючи з 2022 року, Україна розширює можливості міжнародного айті, в тому числі й для Білорусі. 14 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №5376 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”.

 

Вищезазначений законопроєкт запроваджує спеціальний режим оподаткування для компаній-резидентів Дія.Сity (Diia City), доходів їхніх співробітників, у тому числі “гіг-спеціалістів”.

 

Що Дія.City означає для білоруського айті-фахівця/компаній?

 

Якщо ви раніше працювали із замовниками/партнерами на території України або надавали свої послуги українським замовникам, то з новим режимом Дія Сіті ви зможете це робити безпосередньо як податковий резидент України — отримувати чистий дохід вже на український рахунок та сплачувати податки в Україні за вигідними податковими ставками.

ФОП, гіг-спеціаліст — що це означає?

Давайте трохи заглибимося до деталей законодавства України.

 

До Закону України від 15.07.2021 № 1667-IX практично весь український айті-сектор працював через ФОП — фізичну особу-підприємця, але законодавчі нововведення додали нові терміни:

 

 • Гіг-спеціаліст — фізична особа, яка є підрядником (НЕ ФОП) 
 • Гік-контракт — це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує в собі особливості трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли працівників не беруть у штат, а запрошують на конкретні проєкти. Компанія укладає цивільно-правовий договір, за яким спеціаліст зобов’язується виконувати роботи відповідно до завдань замовника.

Ну, ось тепер можна заглибитись у податкову частину, яку буде резонно розбити на 3 головні напрямки.

Корпоративне оподаткування Дія Сіті

Для компаній-резидентів Дія Сіті законом передбачено можливість вибору “типу” платником якого податку вони будуть:

 

 • податок на прибуток (ставка 18%) — стандартна система оподаткування для України, що називається ще як загальною системою
 • податок на виведений капітал (ставка 9%) або “особливі умови” для резидентів Дія Сіті, коли податком оподатковуються лише окремі транзакції

Оподаткування доходів працівників та гіг-фахівців у Дія Сіті

На заробітну плату працівників та винагород “гіг-фахівців” компаній-резидентів Дія Сіті встановлюється прозоре податкове навантаження, а саме:

 

 • ЄСВ — єдиний соціальний внесок (аналог у Білорусі — ФСЗН). Він складе 22% і нараховуватиметься УВАГА! виходячи із розміру мінімальної заробітної плати в Україні, а не фактичної заробітної плати.

 

 

Приклад: якщо ваша ЗП 10 тис. $, то податок ви заплатите не з цієї суми, а з мінімальної заробітної плати, що діє на момент оплати.

2022 року мінімальна заробітна плата в Україні з 1.01.2022 становитиме 6500 грн (238,52 дол.США), а з 1.10.2022 — 6700 грн (245,86 дол.США). Таким чином ЄСВ зараз становить 1430 грн на місяць (53 дол.США)

 

 

 • Пільгова ставка ПДФО встановлена ​​у розмірі 5%. Але! Якщо працівник або гіг-фахівець отримуватиме понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід понад цей ліміт обкладатиметься ПДФО за ставкою 18%
 • Військовий збір України — 1,5%

Податок на особисті доходи компаній-резидентів Дія Сіті

Для учасників/акціонерів компаній-резидентів Дія Сіті передбачено спеціальні пільги щодо податків на особисті доходи, а саме:

 

 • звільняються від сплати ПДФО доходи у вигляді дивідендів, нарахованих компанією-резидентом Дія Сіті, але за умови їх виплати не частіше ніж один раз на два роки
 • при сплаті ПДФО інвестор має право прийняти до вирахування суму витрат, понесених на придбання акцій/часток (інших корпоративних прав), емітентом яких є резидент Дія City.

Взаємодія Дія Сіті з ФОП 

Режим Дія Сіті не передбачає будь-яких особливих умов оподаткування для ФОП, які безпосередньо взаємодіють із резидентами Дія Сіті. Податкове навантаження залишається на колишньому рівні, що було раніше, але в рамках законопроєкту було внесено деякі обмеження “на майбутнє”:

 

 • Починаючи 2024 року частка витрат компаній-резидентів Дія Сіті на платників єдиного податку (включаючи ФОП 3 групи) не повинна перевищувати 50%.
 • З 2025 вищезгадана частка витрат зменшується і не повинна перевищувати 20%

 

Але водночас усі резиденти Дія Сіті, які є платниками податку на прибуток, продовжать роботу з ФОП без жодних обмежень за однієї умови — річний виторг резидента Дія Сіті (з яким ФОП співпрацюватиме) НЕ перевищує 40 млн UAH (3 710839 в білоруських рублях).

 

Дія Сіті консультація

Коли проєкт Дія Сіті набуде чинності?

За статусом на 21 грудня 2021 року Закон № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» прийнято. Законопроєкт про податкові пільги офіційно підписано Президентом України та набуде чинності 1 січня 2022 року.

 

До кінця 2021 року буде прийнято поправки до Кримінально-процесуального кодексу України, які передбачають питання правового захисту резидентів Дія Сіті.

 

І, як обіцяє міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, Дія Сіті для IT в Україні запрацює наприкінці січня – на початку лютого. І вже з кінця січня білоруські ІТ-компанії матимуть змогу подавати на розгляд заявки на резидентство. Розгляд такої заявки займатиме 10 днів.

Про компанію Finevolution

Наша компанія вже понад 5 років надає фінансово-правовий супровід IT-компаній в Україні та за кордоном. Ми маємо глибоку експертизу з питань інкорпорації закордонних компаній, відкриття ФОП та з радістю допоможемо вам розібратися з новими можливостями режиму Дія Сіті.

Звертаючись до Finevolution, ви отримаєте:

 • якісну податкову та правову консультацію
 • допомога з підготовкою всіх необхідних документів
 • супровід подання заявки на резидентство Дія Сіті
 • бухгалтерський супровід вашого ФОП

 

Стань резидентом вже сьогодні! Для консультації залиште свою заявку через форму або напишіть нам у Телеграм/Вайбері.

E-residency світовий досвід і як це працює?

ФОП 2022 - податки, зміни, новини.

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand