Португалія Digital Nomad Віза
Країна приваблює фрилансерів і віддалених працівників з усього світу не тільки близькістю природи, прекрасним кліматом і красивими містами, а й доволі демократичними цінами у порівнянні з більшістю країн Європи. Наприклад, оренда житла в Лісабоні в середньому на 15-20% нижча, ніж у Берліні або, скажімо, Мадриді, а ціни на продукти на третину нижчі, ніж у Німеччині.
Португалії та віза цифрового кочівника
Технічно закон про візи для digital nomads у Португалії вже ухвалено 2022 року, але він ще не набув чинності, і регламент не розроблено. Тому ми розглянемо два типи віз, які можуть їх замінити — віза тимчасового перебування (The Temporary Stay Visa) і віза D7 (раніше відома як Retirement Visa), за якою ви можете надалі отримати ВНЖ.
Віза тимчасового перебування видається до одного року і дає змогу багаторазово в’їжджати до Португалії. Вона підходить тим, хто хоче перебувати в країні тривалий час, але не готовий подаватися на ВНЖ. Під час вашого перебування в Португалії за цією візою ви можете виїжджати в інші країни, а також подовжити візу на ще два роки. Для її отримання важливо підтвердити, що ваш щомісячний дохід не нижче 705 євро. Щоб подати заяву на візу, вам потрібно заповнити анкету, яку можна подати онлайн. Крім того, вам потрібно надати такі документи:
- Заповнена анкета
- Ваш чинний паспорт
- 2 фотографії
- Виписка з банківського рахунку
- Договір про оренду або купівлю житла
- Довідка про відсутність судимостей
- Запит на отримання довідки про судимість у Міграційній та прикордонній службі (SEF)
- Підтвердження вашої медстраховки
- Супровідний лист із зазначенням причини вашого запиту
- Документ, який підтверджує, що ви перебуваєте у звичайній ситуації, яка не вплине на термін вашого перебування в країні
Віза D7 більше підходить для тих цифрових кочівників, які хочуть отримати ВНЖ у Португалії, працюють віддалено та/або отримують пасивний дохід і можуть надати доказ легальних доходів за останні 13 місяців. Раніше ця віза була доступна виключно одержувачам пасивного доходу — не дарма її називали “пенсійною візою”. До пасивного доходу належать:
- доходи від здачі в оренду нерухомості;
- процентні нарахування за цінними паперами або банківськими вкладами;
- дивіденди за акціями юросіб;
- дохід від авторських прав;
- пенсійні та страхові виплати.
Зараз картина змінилася, і D7 стала візою для “фінансово незалежних осіб”, тобто, повторимося, ви можете її отримати, залишаючись просто віддаленим працівником.
Після отримання цієї візи вам гарантовано право перебувати в країні 4 місяці, протягом яких ви маєте подати заяву на отримання посвідки на проживання. Вона буде дійсною 2 роки та може бути продовжена ще на 3. Після 5 років у Португалії ви зможете подати документи на громадянство.
Вся правда про Digital nomad візу в Португалії у відео
Як отримати візу D7 для цифрових кочівників у Португалії?
Для цього вам потрібно:
- Мати стабільний дохід за межами Португалії, який ви можете підтвердити. Якщо ви переїжджаєте один, потрібен щорічний дохід мінімум 8460 євро. Якщо з дружиною/чоловіком — їхній мінімальний дохід має становити мінімум 4230 євро на рік. За наявності дітей молодше 18 років він також збільшується на 2538 євро за кожну дитину. Альтернативний варіант за наявності віддаленої роботи на компанію за межами Португалії — як ми вже описали вище, надати довідку про легальні доходи за останні 13 місяців.
- Мати медстраховку мінімум на 12 місяців на суму мінімум 30000 євро.
- Отримати португальський Número de Identificação Fiscal (NIF), тобто ідентифікаційний податковий номер.
- Відкрити рахунок у португальському банку і покласти на нього депозит 10000 євро.
- Надати довідку про відсутність судимості.
- Орендувати житло в Португалії мінімум на рік.
- Подати документи в посольстві Португалії в тій країні, де ви перебуваєте, і сплатити консульський збір — 90 євро.
- Перебувати в Португалії щонайменше 183 дні на рік або бути відсутнім не більше 6 місяців.
Для отримання цієї візи вам потрібен той самий набір документів, що був зазначений вище, а також заповнена анкета на візу D7.
Віза D2 або підприємницька віза, чи підійде вона цифровим кочівникам
Підприємницька віза в Португалії підійде тим кочівникам, які надають послуги як фрилансери португальським компаніям, а також компаніям зі США, Великої Британії та західної частини ЄС. Якщо ви працюєте віддалено на компанію зі Східної Європи, ваш випадок для підприємницької візи не підходить — на думку португальців, ваш переїзд за цією візою просто не має сенсу.
Важливо! Віза D2 вимагає реєстрації ІП у Португалії. Якщо ви продовжуєте працювати із замовниками з України, ви повинні переоформити контракти з ними на португальське ІП.
Тут важливо уточнити різницю між цифровими кочівниками та фрилансерами. Звичайний цифровий кочівник у розумінні Португалії — це людина, яка віддалено працює на одну компанію за контрактом. Фрилансер — це самозайнятий фахівець, у якого є кілька контрактів на надання послуг різним компаніям або підприємцям. Якщо ви підпадаєте під друге визначення, віза D2 вам підійде.
Ця віза також покриває відкриття компанії в Португалії
Коротко, під які ще критерії ви маєте підпадати, щоб отримати цю візу:
- У вас є своя компанія в Португалії або частка в такій компанії.
- Ви хочете відкрити компанію в Португалії та вже склали детальний бізнес-план, який аргументує, чому вона буде прибутковою саме на португальському ринку.
- У вас є компанія в іншій країні, і ви хочете відкрити її філію в Португалії. Для цього від вас знадобиться максимально детальна фінансова звітність щодо цієї компанії, а також детальна аргументація, чому ця філія має бути саме в Португалії.
З документів від вас знадобляться:
- Анкета на візу D2
- 2 фото 3х4
- Оригінал і копія закордонного паспорта
- Виписка з банківського рахунку для підтвердження наявності коштів для проживання
- Підтвердження наявності власного або орендованого житла в Португалії
- Апостильована довідка про відсутність судимості
- Дозвіл на перевірку вашого кримінального статусу в Португалії
- Медична страховка
А також документи на компанію:
- Бізнес-план
- Установчі документи та фінансова звітність
- Рахунки-фактури та договори
- Документи про реєстрацію компанії
- Виписка з рахунку компанії
- Доказ наявності достатніх фінансових коштів для відкриття компанії в Португалії, якщо вона ще не створена
- Підтвердження інвестицій у португальську економіку, якщо вони були зроблені
Чи можуть фрилансери, які працюють з Upwork, претендувати на візу D2
Варіант роботи з Upwork підходить для візи D2 і навіть для D3 (для висококваліфікованих спеціалістів), якщо у вас є апостильований диплом про вищу освіту і щомісячний дохід від 1500 євро. Якщо у вас немає можливості апостилювати диплом, доведеться зібрати додатковий пакет документів, який підтверджує, що ви працюєте за своєю спеціальністю щонайменше 5 років (наприклад, контракти із замовниками та роботодавцями за цей період, сертифікати з додаткової освіти або рекомендаційні листи від замовників).
Виникає закономірне запитання: чи повинен диплом бути саме за тією спеціальністю, за якою ви працюєте? Скажімо так, це бажано, але не 100% необхідно. Ви можете мати диплом маркетолога, а працювати програмістом, але в момент подачі документів може виникнути необхідність детально пояснити португальському працівнику, як так вийшло 🙂 Але це не означає, що це неможливо.
Оподаткування фрилансерів у Португалії
Звісно, завжди є люди, які думають: “Я просто отримуватиму оплату за послуги на картку фізособи, не декларуватиму дохід, і мені не доведеться платити податки!”
Поспішаємо вас розчарувати — навіть доктор Стрендж не знайде реальність, у якій таке спрацювало б 🙂 Тому подивімось, як йдуть справи з податками для ІП у Португалії:
- Прогресивна шкала ПДФО — 14,5%-48%. Перші 2 роки є пільги щодо зменшення бази оподаткування та використання коефіцієнтів.
- Як альтернатива є можливість подати документи на статус non-habitual resident та отримати ставку на ПДФО 20% на 10 років. Подати заявку можна до 31 березня кожного року (за умови, що на момент подачі ви не були податковим резидентом Португалії протягом останніх 5 років).
- На перший рік є пільги на соц.податки. Далі 21,4% або з максимальної бази нарахування — 5133 євро на місяць.
Приклад: при сумі доходу 1000 євро соціальний податок становитиме 214 євро. При оплаті в електронному кабінеті його можна зменшити на 25% або навпаки збільшити на стільки ж у рахунок пенсії 🙂
Підсумуємо, чим віза D2 відрізняється від D7: перша для фрилансерів і підприємців, друга для тих, хто працює віддалено або отримує пасивний дохід. Крім того, остання також дає можливість отримати посвідку на проживання в Португалії. Враховуйте це при вирішенні про релокацію в Португалію! Ну, а ми детально проконсультуємо вас про всі тонкощі отримання візи, реєстрації ІП у Португалії та реєстрації компанії в Португалії.
Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00. Для отримання консультації надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram/Viber, WhatsApp.