chy-potribno-podavaty-zvit-pro-kik-u-2023-roczi-thumbnail

Чи потрібно подавати звіт про КІК у 2023 році?

Подавати звіт по КІК в 2023 році, чи ні?
IT, Закон, Звітність, КІК, Податки

 

Цей матеріал побудовано на реальному кейсі нашого клієнта, без згадки імен та назв компаній й державних установ.

 

КІК повідомлення та відгук податкової служби

 

Нещодавно до нас звернувся клієнт із запитом на подачу повідомлення про КІК. В рамках цього кейсу ми підготували повідомлення про КІК й надіслали його до одного із регіональних відділів ДПС України. Загалом після подання такого повідомлення, ДПС повинна надіслати квитанцію №2, що вона прийняла його, і все ок. Наступним кроком в рамках КІК-процесу буде подання звіту про діяльність КІК.

Але, усе було б так просто і прозоро, якби не оте “але”.

Що ДПС запросила після повідомлення про КІК?

Насамперед бажаємо підкреслити, що ДПС, у своєму листі, не посилається на вичерпний перелік підстав, визначених законодавством України, які надають їй повноваження запитувати інформацію.

І саме цей момент звільняє від обовʼязку відповідати податковій.

 

Додаємо витяг з отриманої відповіді від ДПС:

“Крім того, просимо повідомити Головне Управління у певній області інформацію про граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції, у якій зареєстрована/зареєстровані контрольована Вами іноземна компанія/компанії, а також, у разі прийняття Вами рішення скористатись перехідною нормою, встановленою пунктом 54 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Кодексу, просимо повідомити про намір подавати звіт/звіти про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. Відповідь направити засобами електронного звʼязку шляхом надсилання через розділ «Листування» Електронного кабінету платника податків або у паперовому вигляді за адресою”

А тепер цікавий момент:

 

Податкова просить повідомити про наміри подання звіту/звітів про КІК за 2022 рік одночасно з річною декларацією про майновий стан і доходи за 2023 рік. А родзинка в тому, що законодавством України не визначено ні форми, ні навіть обовʼязок такого повідомлення.

Навіщо це ДПС — не зрозуміло, оскільки податкова сама, у своєму запиті, звернула увагу, що штрафні санкції та/або пеня не застосовуються до осіб, які подадуть звіт про КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік (яка подається у 2024 році). Це зазначено у пункті 51 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України.

Звіт КІК у 2023 році: подаємо чи ні?

Наразі відповідь дуже чітка — ні, не потрібно. Адже ПКУ не встановлює для платників такого обов’язку. Цей висновок стосується всіх власників КІК — як фізичних осіб, так і юридичних осіб. 

Кодексом не передбачений обов’язок платників податків повідомляти контролюючі органи щодо подання звіту про контрольовані іноземні компанії за 2022 рік одночасно з поданням податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік. <…>”

Ця норма діє як для КІК — юридичних осіб, так і для фізичних осіб.

 

КІК вебінара Гайкалова Finevolution Events

Чому цей кейс цікавий для КІК

  • По-перше, ДПС не може запроваджувати якісь додаткові нововведення, які не передбачені ПКУ, а власникам КІК дуже важливо розуміти, які в них є права та обов’язки перед податковою.
  • По-друге, надіславши повідомлення про КІК й отримавши схожу відповідь, як отримав наш клієнт, ви маєте право вирішити на власний розсуд, чи повідомляти ДПС про свої наміри подати звіт про КІК за 2022 рік у 2024 році. Зараз законодавство України не визначає такого обовʼязку.
  • По-третє, не маючи власного представника, який спеціалізується на оподаткуванні і який вчасно може помітити такі “фейли”, ви можете потрапити у дуже “цікаву ситуацію”, коли ДПС ускладнить вам життя, а кількість документів та повідомлення до неї з вашого боку може зрости в рази. 

КІК-звітність під час воєнного стану

Наразі немає ніяких можливостей відстрочки та неподання КІК-звіту через воєнний стан. Як ми раніше писали у матеріал про Відповідь ДПС щодо КІК під час воєнного стану, відтермінування стосувалося виключно подачі повідомлення про КІК.


У разі потреби консультації з питань подачі КІК-звіту чи повідомлення про КІК — звертайтесь до нашої команди, яка вже понад 5 років надає допомогу власникам КІК. Надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram/Viber, WhatsApp. Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00.

Зміни для власників естонських компаній

Електронні гроші для ФОП

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand