bezpodatkova-likvidacziya-kik-thumbnail

Безподаткова ліквідація КІК

Нюанси податкового законодавства в Україні для КІК
Закон, КІК, Ліквідація, Податки

 

Податкова реформа України, орієнтована на виконання плану BEPS, набирає своїх обертів. Верховна Рада постійно генерує нові законопроекти, метою яких є підвищення податкової прозорості та культури пересічних громадян. Раніше в нашому блозі ми розповідали про CFC rules (правила контрольованих іноземних компаній), а сьогодні розглянемо законний метод звільнитися від зайвих податкових навантажень.

 

Що таке безподаткова ліквідація?

 

Таким інструментом стала безподаткова ліквідація, вперше запропонована Законом № 466. Основна ідея полягає в тому, що власники КІК до моменту застосування CFC rules можуть ліквідувати свої компанії, а прибутки оподаткувати за пільговими ставками. Станом на сьогоднішній день дане питання регулює три законодавчих акти. Останній з них був прийнятий 17.12.2020 (ЗУ № 1117), саме тому пропонуємо розглянути поточну ситуацію.

 

Першочергово, щоб скористатися пільгами безподаткової ліквідації потрібно дотримуватися наступних вимог:

  1. Реєстрацію контрольованої іноземної компанії здійснено не пізніше 23.05.2020 року.
  2. Строки ліквідації є обмеженими та обраховуються з 01.01.2020 року до 31.12.2021 року. Проте є декілька винятків із правила, коли це можливо зробити після 31.12.2021 із збереженням права на пільги:
  • якщо наявні обмеження або вимоги в країні реєстрації КІК;
  • якщо КІК є учасником судового провадження;
  • якщо в законодавстві країни створення КІК діє застереження про мінімальний період володіння акціями цієї КІК, недотримання якого покладе на власника іноземні податкові зобов’язання (період такого володіння повинен розпочатися до 01.01.2020 року і закінчитися після 31.12.2021).

 

Загалом це обставини, які навіть при наявності бажання власника КІК унеможливлюють право скористатися безподатковою ліквідацією вчасно. Проте, коли зазначені перешкоди зникають, ліквідацію потрібно провести протягом наступних 365 днів. 

  1. Подати до контролюючих органів необхідні документи, серед яких податкова декларація, заява в довільній формі, де описується характеристика КІК і Ліквідаційних активів, а також документи що містять оціночну вартість отриманих активів від ліквідації КІК.

Пільгові умови для КІК

Розглянемо детальніше запропоновані пільгові ставки оподаткування. Головний момент тут – звільнення від ПДФО у розмірі 18%, що і було однозначно та беззаперечно прописано законодавцем. Зокрема, Закон № 1117 регламентує, що доходи в грошовій або будь-якій іншій майновій формі від ліквідації іноземної компанії, отримані платником податків – фізичною особою (акціонер, кінцевий бенефіціарний власник) не входять до складу загального оподатковуваного доходу платника за 2020-2021 роки. Вони зазначаються в Декларації про майновий стан, проте не є об’єктом оподаткування.  Дискусійним залишалося питання щодо сплати військового збору 1,5%. Відповідь на це дало Міністерство фінансів у свої узагальнюючій податкові консультації від 14.05.2021 року, де зокрема зазначено, що при отриманні Ліквідаційних активів, у випадку дотримання всіх вимог (зазначені вище), власник повинен відрахувати до бюджету лише 1,5%. 

 

В цій же консультації Мінфін вказав перелік майна, що входитиме до складу Ліквідаційних активів, а саме: національна/іноземна валюта, рухоме/нерухоме майно, корпоративні права, банківські метали тощо. При цьому у Вас не виникає обов’язку фізично переміщувати будь-яке майно на територію України, щоб скористатися податковими пільгами. 

 

КІК ліквідація консультація Гайкалова

Номінальний власник – інша ліквідація

Дещо відрізняється процедура ліквідації КІК, якщо її власник є номінальним (де-юре власник, проте остаточний вплив здійснює «контролер» – резидент України). Навіть у такому не зовсім правомірному варіанті законодавець дозволив скористатися пільгами. Окрім стандартних вимог, реальних власник зобов’язаний подати до контролюючого органу документ, що міг би підтвердити передачу всіх Ліквідаційних активів від номінального. До прикладу, це може бути договір номінального утримання КІК, трастовий договір, будь-який інший правочин, що регулює укладення подібних правовідносин. У випадку, якщо ж Ліквідаційні активи були безпосередньо передані реальному власнику, минаючи номінального, то такі документи подавати не потрібно.

 

Отож, якщо у Ваших планах була ідея про ліквідацію КІК, то з’явилася чудова можливість і детінізувати свій бізнес, і зекономити на податках. Першим кроком до реалізації такої мети стане професійне консультування у Finevolution, оскільки потрібно:

 

  • проаналізувати можливість безподаткової ліквідації для вашої компанії
  • визначити доцільність її існування в період імплементації плану BEPS, коли податкові міри стають все більш жорсткішими
  • запустити процедури ліквідації КІК

 

До зустрічі! 

Закон "Про віртуальні активи"

Які існують форми W8 та яку краще обрати. W-8BEN?

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand