avtomatychnyj-obmin-podatkovoyu-informacziyeyu-crs-thumbnail

Автоматичний обмін податковою інформацією CRS

CRS вже діє!
CRS, IT, Paysera, REVOLUT, WISE, Валютні операції, Платіжні системи, Податки, ФОП

 

У 2022 році Україна приєдналась до угоди CRS, а отже повинна затвердити порядок застосування Загального стандарту звітності та форми, які фінансові установи надаватимуть податковій. У звʼязку із цим ще немає навіть конкретного переліку інформації, яку банки України надаватимуть нашим контролюючим органам. Але наша команда вирішила детально розібратись із цим питанням. Адже попереджений — значить готовий!

 

Як працює CRS — Автоматичний обмін інформацією 

 

  • Спочатку фінансові установи збирають усю інформацію про рахунки своїх клієнтів-нерезидентів. 
  • Потім ці установи передають усі дані до місцевої податкової служби.
  • Останні, своєю чергою, передають їх до податкових органів країн, чиїми резидентами є ці клієнти (за умови, що обидві країни є членами угоди).

 

У результаті очікується, що таким чином стандарт CRS зможе перешкоджати ухиленню від сплати податків. Крім того, він розв’яже руки податковим органам у тому, що стосується декларування та оподаткування доходів, отриманих від КІК. Тобто якщо ви не задекларували в Україні свої закордонні активи або занизили їхню вартість, податкова про це дізнається і донарахує вам більше податків 🙂 

Законодавче врегулювання CRS в Україні

У березні 2023 року Верховна рада України прийняла закон №Закон № 2970-IX щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки. У квітні 2023 року Президент України його підписав а 28 квітня набрав чинності.

 

Цим законом вноситься ряд змін до Податкового кодексу України, який тепер регулюватиме відносини щодо CRS в Україні. Інших спеціальних законів поки не було прийнято. Також, ще не затверджено порядок застосування Загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки та не затверджені форми, які фінансові установи надаватимуть податковій.

Яка інформація цікавать податкову в рамках CRS?

  1. Дані особи, на яку зареєстровано рахунок — ім’я, адреса, дата народження, резидентство тощо.
  2. Номер рахунку.
  3. Реквізити банку.
  4. Баланс за рахунком і сума нарахованих/сплачених грошових коштів за звітний період. 
  5. Валюта кожного грошового нарахування/списання за рахунком.
  6. Інша інформація залежно від конкретного кейса.

 

Окей, припустімо, я проґавив якийсь момент і не надав потрібні дані в податкову. Що мені загрожує?

 

На цей випадок стандарт CRS також передбачає низку санкцій:

  • Фінансові організації можуть відмовити вам у своїх послугах і припинити обслуговування рахунку. 
  • Податкова служба проведе позапланову податкову перевірку вашої діяльності в Україні та може виписати штраф. 
  • Якщо ви нерезидент, який володіє бізнесом в Україні, вас можуть зобов’язати подавати дані також і про свого кінцевого бенефіціара.
  • За ненадання даних за попереднім пунктом вас також можуть обкласти штрафом.

 

Тож розслабитися не вийде. Відповідно до деяких положень стандарту CRS, фінансові структури вже зараз почнуть перевіряти рахунки клієнтів. 

 

Фізосіб це торкнеться до 31.12.2023 р. за умови, що вартість активів >$1 млн, або до 31.12.2024 р., якщо <$1 млн.

Кого стосується CRS?

Субʼєктами, яких CRS зобовʼязує здійснювати перевірку рахунків, є такі фінансові установи, як, наприклад:

  • Банки
  • Страхові компанії
  • Інвестиційні компанії

Які рахунки підпадають під перевірку CRS? 

Перевірка існуючих рахунків юридичних осіб з залишком або вартістю, що перевищує 250 тис. доларів США станом на 30 червня 2023, закінчиться 31 грудня 2024, а отже перший звіт щодо таких рахунків буде подано в 2025 році.

 

Існуючі рахунки юридичних осіб із залишком або вартістю, що не перевищує 250 тис. доларів США перевірці підлягають лише після перевищення цього ліміту.

 

Щодо фізичних осіб, то вони підлягають перевірці, навіть якщо на рахунку є хоча б один долар. Тож ФОПи, хто тримає кошти на фіз. рахунку і не декларує їх — вітаємо 🙂

 

Звітуванню підлягають ті рахунки, власником яких є нерезидент країни, в якій знаходиться фінансова установа.

Що з автоматичним обміном інформацією з Wise, Revolut?

Wise на своєму сайті зазначає, що вона виконує умови CRS та може передавати таку інформацію стосовно рахунків, як: відомості про доходи та збитки, залишок на рахунках. Revolut, як онлайн-банк, теж зобовʼязаний надавати інформацію, визначену CRS.

 

Paysera та деякі інші сервіси підпадає під визначення, що міститься у загальному стандарті звітності, як фінансової установи, зобовʼязаної надавати звіти по підзвітнім рахункам, але в нас немає відомостей, чи надають вони їх.

Що ж робити айтівцям із CRS?

Зараз CRS більш стосується тих українських фізичних осіб та компаній, що мають рахунки у банках інших країн, оскільки ті вже мають практику визначення підзвітності, проведення відповідних перевірок та створили технічну інфраструктуру, необхідну для обміну таким великим масивом інформації. 

 

Та якщо ви маєте рахунок в іноземному банку, на якому є хоча б один долар — будьте готові до того, що банк розпочне перевірку щодо підзвітності вашого рахунку.

 

Про початок перевірки вашого рахунку на підзвітність ви дізнаєтесь, коли фінансова установа, в якій ви маєте рахунок (наприклад, банк) попросить вас заповнити документ самостійної оцінки.

 

До речі, Revolut вже почав запитувати українських клієнтів про документ самостійної оцінки — інфа від наших клієнтів.

Що таке документ самостійної оцінки в рамках CRS?

Документ самостійної оцінки — це звичайна анкета, що може містити такі поля, як:

  • Ім’я Власника Рахунку;
  • Поточна адреса проживання;
  • Поштова адреса;
  • Дата народження та місце народження;
  • Тип організації (якщо мова йде про юридичних осіб);
  • Держава/юрисдикція резидентства для цілей оподаткування та ІПН або його функціональний еквівалент.

 

Аналізуючи цю анкету, фінансова установа і вирішуватиме чи є ваш рахунок підзвітним для цілей CRS. Момент, з якого фінансова установа розглядатиме рахунок як підзвітний, є вирішальним, оскільки саме він визначає звітний період. 

 

Наприклад:

Рахунок відкривається 28 травня 2021 року та ідентифікується як Підзвітний Рахунок 03 грудня 2024 року. Оскільки рахунок був ідентифікований як Підзвітний Рахунок у календарному 2024 році, інформація стосовно такого Підзвітного Рахунку підлягає звітуванню у календарному 2025 році стосовно повного календарного 2024 року та щорічно після цього.

Штрафи в рамках Автоматичного обміну податковою інформацією

Слід окремо наголосити, що Податковий кодекс України встановлює відповідальність за умисне надання власником рахунку документів самостійної оцінки CRS стосовно себе та/або стосовно його контролюючих осіб з неправдивими відомостями, що призвело до невстановлення підзвітності рахунку для власника рахунку та/або для його контролюючих осіб, – тягне за собою накладення штрафу у розмірі 100 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на 1 січня звітного (податкового) року. Зараз це — 670 000 грн.

 

Тож слід належним чином визначити власну юрисдикцію резидентства та надалі повідомляти про її зміну фінансові установи протягом 30 календарних днів.

 

Наша команда готова допомогти з питанням Автоматичного обміну та надати кваліфіковану консультацію з питань декларування доходів для ІТ-підприємців та ФОП. Надсилайте запит через форму нижче, або пишіть у Telegram/Viber, WhatsApp. Ми працюємо з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 19.00.

Електронні гроші для ФОП

Що КІК очікувати від Закону 8137?

Дякуємо ;)! Ваш лист надіслано.
Ми надамо відповідь найближчим часом
astronaut astronaut's hand